Levelezés;hajléktalanok;turisták;nyilvános illemhely;

Ezekből a klasszikusnak számító köztéri illemhelyekből alig-alig maradt a fővárosban FOTÓ: FORTEPAN

- Ha nagyon menni kell, de nincs hova

Nincs elegendő nyilvános illemhely Budapesten, és ez nemcsak a magyar fővárosba látogató turistáknak, hanem a város lakóinak, leginkább a hajléktalan embereknek is gondot jelent. A Város Mindenkié és az Utcajogász csoport közös közvécé kampányba kezdett, törvénymódosítást javasolnak, valamint a Vécé Világnapja alkalmából jövő hétre demonstrációt is hirdettek a Fővárosi Közgyűlés épülete elé. Azt szeretnék, hogy Budapesten, illetve az egész országban megfelelő mennyiségű és minőségű, mindenki számára elérhető közvécé működjön.

Az 1,7 millió lakosú Budapesten mindössze 70 nyilvános illemhely található A Város Mindenkié (AVM) csoport összesítése szerint, ez a szám elenyésző más nagyvárosokéhoz képest. Az ugyancsak 1,7 millió lakosú Bécsben több mint 200 található, a 2,2 millió lakossal rendelkező Párizsban legalább 400-at működtet a városi önkormányzat, ezek nagy része ráadásul már ingyenesen használható. Ám a tapasztalatok szerint gyakran még ezek sem elegendőek az ekkora lakosságú városok számára.

A lakásszegénységben élő és hajléktalan embereket segítő AVM azután fordult közérdekű adatigénylésekkel a kerületi önkormányzatokhoz, hogy egyre több, a közterületeken uralkodó elfogadhatatlan állapotokról szóló bejelentést kaptak magánszemélyektől, civil szervezetektől, de a hatóságoktól is. Ezekben a megkeresésekben leggyakrabban arról panaszkodtak a szervezetnek, hogy az utcán élő emberek közterületen vizelnek és székelnek (a köztisztasági szabálysértések legnagyobb része, mintegy 75 százaléka is a hajléktalan embereket érinti). Ezt a helyzetet az AVM is elfogadhatatlannak tartja, de szerintük nincs rendben az sem, hogy valakit azért büntessenek, mert nem tudja máshol elvégezni a dolgát.

A szervezet összeszámolta a fővárosi illemhelyeket; a Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) üzemeltetésében 39 közvécé működik, a közérdekű adatigénylésből pedig az derült ki, hogy a kerületi önkormányzatok összesen 31 nyilvános illemhelyet tartanak fenn. Az FCSM vécéit 180 forintos térítési díj ellenében lehet igénybe venni, az önkormányzatoké változó, de vannak köztük ingyenesek is. "A XVII. kerületben például van térítési díj, de ha valaki nem tud fizetni, ingyen is bemehet. Leteszteltük, tényleg így van" - mondta lapunknak Udvarhelyi Tessza. Az AVM aktivistája hozzá tette: a bevásárlóközpontok, gyorséttermek illemhelyeit nem számolják a nyilvános kategóriába, az ilyen egységek használata ugyanis problémás a hajléktalan emberek számára.

Az AVM szerint a fővárosi kerületek közül a VII. és a VIII. kerület jár élen a nyilvános illemhelyek működtetésében (mindkettőben hét darab van), előbbiben ráadásul az összeset, utóbbiban pedig ötöt lehet ingyen használni. Viszont kilenc olyan kerület is van, ahol az önkormányzat nem üzemeltet közvécét, a XXIII. kerületben pedig még az FCSM üzemeltetésében sincs nyilvános illemhely. Udvarhelyi Tessza szerint problémát jelent, hogy az önkormányzati törvény nem írja elő kötelező feladatként közvécék üzemeltetését, azok kialakítása és fenntartása az önkormányzatok önkéntes vállalása. Éppen ezért Utcajogász csoportjukkal közösen olyan törvénymódosító javaslat kidolgozásába kezdtek, amely előírná, hogy a közvécék fenntartása kötelezően ellátandó önkormányzati feladat legyen.

Figyelemfelhívó kampányt is indítottak, jövőhét péntekre pedig demonstrációt hirdettek a Fővárosi Közgyűlés épülete elé a Vécé Világnapja alkalmából, egy tisztább, élhetőbb Budapestért. A szervezők hangsúlyozták: a közillemhely kérdése nem csupán az utcán élő embereket , hanem mindenkit érint, a hajléktalan embereken kívül főként a turisták, idős emberek, kisgyerekes szülők, az inkontinenciával (vizelettartási problémákkal) küzdők és azok, akik sokat dolgoznak közterületen, mint a taxisok, futárok vagy a közmunkások. "November 18-án ünnepélyes keretek - vécécsésze, vörösszőnyeg - között fogjuk tudtára adni a főváros vezetőségének, hogy miért probléma, hogy az utcán topogva, a dolgot végezni nincs hova" - írták.

Kicsi a rakás
Budapesten jelenleg minden 20 ezer emberre jut egyetlen nyilvános illemhely. Pedig amikor a Fővárosi Csatornázási Művek (FSCM) 2010-ben átvette a közvécék üzemeltetését a fővárostól, a nagyreményű tervek szóltak arról, hogy rövidesen 200 fölé emelkedik a számuk. Való igaz, az FCSM azon nyomban nekikezdett az üzemképtelen vécék felújításának, az illemhelyek száma és színvonala valamivel emelkedett, többségük kezelő személyzettel működik. Számos helyen, például a Déli pályaudvarnál, a Hősök terénél vagy a Műcsarnok mögötti területen a mosdókat "vandálbiztos" és energiatakarékos berendezésekkel szerelték fel. Az FCSM weboldalán közzétett térkép szerint a működő illemhelyek mintegy fele akadálymentesítve van. A nagy növekedés ennek ellenére elmaradt. A fejlesztések állapotával kapcsolatban kerestük az FCSM-et, lapzártánkig nem kaptunk tájékoztatást.

Több esetben a jogállamiság elvébe és a jogbiztonság követelményébe ütköző eljárást folytatott a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Budapesti XV. Tankerülete a Neptun Általános Iskola tavalyi bezárása során - állapította meg az alapvető jogok biztosa. A fenntartó szerint viszont minden rendben, az iskola tanulóit nem érte sérelem.