Lázár;kormányinfó;Pharaon;

Kovács Zoltán és Lázár János: nem mindenben értettek egyet FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

- Lázár János üzenete: ez nem óvoda

Nem merészség a Pharaon-ügyben azt emlegetni, hogy az amerikaiak a Jobbikkal játszottak össze - állította lapunk kérdésére Lázár János. A kancelláriaminiszter szerint az, hogy a szaúdi üzletember körül politikai hisztéria van, ahelyett, hogy az Egyesült Államok már 2014-ben a letartóztatását kérte volna Magyarországtól igazolja, hogy titkosszolgálati játszma folyik a háttérben. Lázár tegnap üdvözölte, hogy a Népszava visszatért a Kormányinfóra.

Ghaith Pharaont azért nem sikerült beazonosítani, mert Magyarország még mindig nem kapott erre alkalmas ujjlenyomatot az amerikai hatóságoktól. A nemzetbiztonsági bizottság hétfői ülésén ez derült ki a hírszerzést is felügyelő Lázár János számára. A Miniszterelnökség vezetője tegnap az Index kérdésére közölte, a szaúdi üzletember vízumkérelméhez mellékelt személyi dokumentumokban szereplő adatai nem azonosak az FBI által körözött Pharaonéval és nehéz megállapítani, hogy a két személy azonos-e. Megismételte, a vízum kiadásakor a magyar hatóságok nem hibáztak, de mindenkit megnyugtatott, hogy az november 1-től már nem érvényes.

Megerősítette Orbán Viktor kijelentését, miszerint annak hátterében, hogy a körözött Ghaith Pharaonnak 25 éve sikerül elkerülnie a letartóztatást, amerikai titkosszolgálati játszma állhat. Érthetetlennek nevezte, hogy ha a két Pharaon valójában azonos, az amerikai nagykövetség miért nem kezdeményezte a magyar hatóságoknál a letartóztatását az itt tartózkodása idején. Lázár nem emlékezett rá, hogy a Népszavának adott interjújában Orbán után ő is professzornak nevezte a szaúdi üzletembert, "úgy látszik, ragadós a példa" - mondta. Határozottan állította, hogy az ügyben politikai játszma is folyik, a parlamentben a Pharaonról több alkalommal kérdező jobbikos képviselőket az amerikai követség készítette fel.

Amikor a Népszava megkérdezte, nem merészség-e ezt kimondani, a kancelláriaminiszter nemmel válaszolt. Közölte, ott ül a parlamentben és hallgatja a Jobbik felszólalásait, amik őt igazolják. Mindez azért figyelemre méltó, mert a magyar belügyminiszter több mint egy hónappal ezelőtt fordult hivatalos levélben Szaúd-Arábia nagykövetségéhez. Pintér Sándor ebben a kiszivárgott dokumentumban jelezte, hogy az amerikai szövetségi nyomozóirodától, vagyis az FBI-tól kapott ujjlenyomatok alapján az Alkotmányvédelmi Hivatal beazonosította a körözött Pharaont. Erre a miniszter nem adott egyenes választ. Bár Lázár megismételte, ha a szaúdi milliárdos most Magyarországra jönne, elfognák, a kormány tudomásul veszi, hogy a résztulajdonában álló, illetve a Pharaon által vezetett Pakistan Oil Fields Limiteddel a Mol üzleti kapcsolatban áll. A tárcavezető közölte, az ügyben elfogadják a magyar cég álláspontját.

Még az idén kivezethetik a letelepedési kötvényt Magyarországon - közölte a Miniszterelnökség vezetője a tegnapi Kormányinfón. Megerősítette lapunk információját, miszerint a kötvény kivezetése után sem szavaznak újra az Orbán által jegyzett és kedden elbukott alkotmánymódosításról. A Jobbiknak az üzente, "ez nem óvoda". A kvótával kapcsolatban pesszimista volt, véleménye szerint Brüsszelben még decemberben döntés várható, amelyben "egyelőre nem nekünk áll a zászló". Lázár szerint az alaptörvény módosításakor nem volt szabad a Jobbiknak engedni, mert az ország hitelezésének kérdését nem kell összekötni a bevándorlással. Hozzátette: a letelepedési kötvényhez kapcsolódó tartózkodási engedélyeket szigorúan ellenőrzik. Közölte, a következő napok politikai próbálkozásaival és "kisszerű politikai akcióival" a kormány már nem tud foglalkozni, hiszen az alaptörvény-módosításának támogatására mindenkinek megvolt a lehetősége.

Ami a kormány által vizionált kötelező kvótát illeti, a Miniszterelnökség vezetője bejelentette, Magyarország a december 16-án, az európai uniós csúcson "csatába száll", hogy a bevándorláspárti politikát megakadályozza. Ebben fontos eszköz lett volna az alaptörvény-módosítás, amit azonban az ellenzéki pártok saját, pitiáner érdekeik miatt megakadályoztak. Lázár szerint ami ezután következik, azért az ellenzéket is terheli a felelősség.

3-as metró

Minden pénz megvan a 3-as metró felújítására. Lázár a Népszava kérdésére közölte, a 137 milliárd forintos összegről már van kormányhatározat, és azt ígérte, hogy a maradék 60 milliárdra is kezességet vállal majd a kormány. a felújítást így el lehet kezdeni. Tarlós István a múlt héten jelentette ki, hogy az a 200 milliárd, amiről a felújítás kapcsán a kancelláriaminiszter beszél, nem áll rendelkezésre. Virtuális pénzből pedig nem lehet építkezni. Lázár tegnap sem tudta kimondani, hogy a teljes összeg már rendelkezésre áll. Azt viszont közölte, "igyekszem hűséges társa lenni a főpolgármesternek, de láthatóan nincsen bizalma bennem".

A Népszava visszatért

Lázár külön köszöntötte lapunk tudósítóját a tegnapi Kormányinfó elején. A kancelláriaminiszter örül, hogy visszatértünk a heti tájékoztatókra és sikerült tisztázni az együttműködés feltételeit. Megköszönte a lehetőséget Németh Péter főszerkesztőnek. Amikor Fiala János (Rádió Q) megkérdezte, ezután mindenkinek soron kívül interjút ad-e a miniszter, aki bojkottálja a Kormányinfót, Lázár közölte, miután a Népszabadság elhallgattatását követően lapunk azzal vádolta, hogy nem ad egyenes válaszokat, lenézi az újságírókat, tisztázni akarta, hogy szerinte ez nem így van. Ilyen esetben kötelessége megkeresni a főszerkesztőt.

A Nemzeti Választási Iroda elnöke több hibát is lát a népszavazási rendszer működésében, és változtatásokat javasol. Igaz, az idén már módosítottak, de ez nem oldott meg mindent a jogalkalmazók szerint. A választási szakértő lapunknak azt mondta: amíg az NVI nem foglalkozik valóban fajsúlyos kérdésekkel, addig a munkatársak nem érdemlik meg a fizetésüket. Tóth Zoltán szerint teljesen új törvényre lenne szükség.