per;Eximbank;

- Pert bukott az Eximbank

Első fokon pert nyert Nobilis Kristóf az Eximbank ellen, a bíróság nem jogerős ítéletében 17 millió forint perköltség megfizetésére is kötelezte a felperes állami bankot - írta a Napi.hu.

 A Lánchíd Palota tulajdonosát a bérlő pénzintézet fogta perbe értékaránytalan szerződési feltételek miatt, ám a Fővárosi Törvényszék nem talált aránytalanságot. A per annak ellenére folyik tovább, hogy szeptember óta már az épületben működik az Eximbank Zrt. A Magyar Nemzet szerint Nobilisék a tárgyaláson tagadták, hogy lenne feltűnő értékkülönbség. Az Eximbank szerintük hibás számításokat közölt, a szerződésben foglalt bérleti díj nem harmincvalahány, csak tizenvalahány százalékkal lépi túl a szakértők által megállapított piaci értéket. A bírói gyakorlat pedig azt mutatja, hogy feltűnő értékkülönbségről akkor van szó, ha 40-50 százalék körüli az eltérés. Az Exim jogi képviselője szerint a szakértői anyag számos ponton hibás és önellentmondásos, amire érvelésükben rá is mutattak, de a bíróság nem volt hajlandó másik szakértőt kirendelni. A bank fellebbez az ítélet ellen.

Az évekig üresen álló, de luxusminőségben felújított Lánchíd Palotát a CIB Bank workout cégétől, a Recovery Ingatlanhasznosító Kft.-től vette meg Nobilis, aki a Napi.hu kiadásában megjelenő "A 100 leggazdagabb" 2016-os listáján a 100. helyen áll mintegy 6,8 milliárd forintra becsült vagyonával (Döb-68 Zrt.). A vételár csaknem 10 millió euró (hárommilliárd forint) volt. Nobilis cége rövid tárgyalás után tíz évre adta bérbe az épületet az Eximbanknak, a szerződést 2014. január 17-én kötötték meg. A pénzintézet 2014 nyarán a Napi.hu kérdésére még tagadta a szerződés létrejöttét és azt közölte, meghosszabbították az addigi székház Nagymező utcai bérleti szerződését. A költözködés akkor meghiúsult, időközben az Eximbank vezetésének egy részét is lecserélték.

A pénzintézet ezt követően pert indított a Döb-68 ellen a szerződésben foglalt bérleti díj nagysága és az abban foglalt kondíciók miatt. Az Eximbank büntetőfeljelentést is tett a bank azon korábbi vezetői ellen, akik a bérleti szerződést megkötötték Nobilis cégével. Úgy tudni, valószínűleg ezért kellett távoznia a bank vezérigazgatói székéből Nátrán Rolandnak is. A per során több ingatlanpiaci szakértőt is meghallgattak, és lecserélték a tárgyalást vezető bírót is.

Technikailag igaza van annak, aki azt állítja, a kormányzati hirdetéseket ügynökségek osztják szét, ők határozzák meg, hol reklámoznak, ám mert a kabinet mégis csak rálát erre, hiszen ők állnak a folyamat elején és a végén, kellő nagyvonalúságot kell tanúsítaniuk az ügyben.