őrizetbe vétel;Krím félsziget;orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat;ukrán diverzánscsoport;

Merkel és Hollande a minszki békefolyamat újraélesztésén munkálkodik FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SEAN GALLUP

- Útiterv helyett diverzió?

Újabb ukrán diverzánscsoportot vett őrizetbe a Krím félszigeten az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat, jelentette be tegnap Moszkva. Ez már a második ilyen akció az augusztus óta. Kijev cáfol. Mindkét esetben akkor jött a bejelentés, amikor tervek szerint épp a minszki folyamat keretében csúcstalálkozóra készültek volna a békefolyamat felügyeletére vállalkozó normandiai négyek. A szeptember végi csúcstalálkozón arról született megállapodás, hogy november végéig kidolgozzák a rendezés „útitervét”.

Őrizetbe vették Szevasztopolban az ukrán védelmi minisztérium egy diverzánscsoportját, amely a Krím félszigeten katonai és a félsziget létfenntartását szolgáló objektumokat készült megtámadni – közölte szerdán az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB). A közlemény szerint a diverzánscsoport az ukrán védelmi minisztérium felderítési főosztálya alá tartozik, a letartóztatottaktól nagy erejű robbanószerkezeteket, fegyvereket és lőszert, valamint különleges kommunikációs eszközöket és más tárgyi bizonyítékokat foglaltak le.

Vizsgálat indul az ügyben, az FSZB kezdeményezte, hogy az elfogott személyeket két hónapra helyezzék letartóztatásba, és ügyükben zárt tárgyalást tartsanak.

Kijev azonnal cáfolt. Andrij Liszenko, a kelet-ukrajnai „terrorellenes hadművelet” (ATO) parancsnokságának szóvivője szerint az orosz FSZB egyszerűen “hazugsággyárrá” változott. Liszenkó úgy fogalmazott, hogy a bejelentés nem más, mint egy szemenszedett hazugság, amelynek az a célja, hogy az orosz titkosszolgálatok hatékonyságát bizonyítsa, lejáratva eközben az ukrán fegyveres erőket.

A bejelentéssel agresszor államnak próbálják beállítani Ukrajnát, megtévesztve az orosz lakosság és a nemzetközi közösséget.“Ukrajna békés ország, amely pusztán a saját területét védi. Valójában egyetlen ukránt sem vettek őrizetbe az orosz titkosszolgálatok, különösen felderítőt nem” – szögezte le a szóvivő. Liszenkó emlékeztetett, hogy nem ez az első ukrán diverzióról szóló moszkvai bejelentés, de az információ egyetlenegyszer sem bizonyult valósnak.

Az FSZB legutóbb augusztus 10-én tett bejelentést arról, hogy ukrán katonai diverzánsakciókat, „terrortámadásokat” akadályozott meg a Krím félszigeten. Akkor maga Vlagyimir Putyin elnök is megszólalt az ügyben, azt állítva, hogy Ukrajna a béke helyett a terror eszközét választotta és jelezte, ilyen körülmények között szerinte nincs értelme újabb normandiai csúcstalálkozónak. (A normandiai négyek – Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia elnök, Vlagyimir Putyin és Petro Porosenko ukrán elnök – a minszki békefolyamat tető alá hozói és garantálói.)

Október 19-én azonban a német diplomácia sürgetésére Berlinben mégis létrejött a négyes csúcstalálkozó, amely ugyan konkrét eredményt nem tudott felmutatni, de az egyre inkább befagyni látszó kelet-ukrajnai konfliktusban már az is előrelépésnek számít, hogy egy asztalhoz ült ismét az orosz és az ukrán elnök. Berlinben arról állapodtak meg, hogy november végéig a normandiai négyek külügyminiszterei kidolgozzák a minszki tűzszüneti megállapodások végrehajtásának “útitervét”.

A 2015 februárjában, a fehérorosz fővárosban aláírt dokumentum ugyan tartalmaz konkrét menetrendet, határidőket, de azt mindeddig a felek egyike sem tartotta tiszteletben, a békefolyamat holtpontról való kimozdítása érdekében legalábbis egy új menetrendre lenne szükség, hiszen a német-francia diplomácia által kikényszerített tűzszüneti megállapodás tartalmával egyik fél sem elégedett.

November vége vészesen közeleg, de egyelőre még egyetlen hír sem látott napvilágot arról, hogy bármiféle előrelépés történt volna az „útiterv” tekintetében.

 Orosz diverzió Kárpátalján?
Kárpátaljai szakadár törekvések felerősítésével Ukrajna destabilizálására törekszik Vlagyimir Putyin tanácsadója, Vlagyiszlav Szurkov e-mail fiókját egy ukrán hackercsoport törte fel október végén és azt állította, hogy a megszerzett levelek bizonyítják az orosz politikus részvételét Ukrajna destabilizálására irányuló akciók kitervelésében.
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) először azt jelezte, hogy a hackerek által nyilvánosságra hozott anyagok zöme hitelesnek tűnik, mert a bennük lévő információk szinte szóról szóra egyeznek az SZBU által korábban megszerzett iratokban foglaltakkal. Az SZBU korábban egy kárpátaljai ruszin szervezet radikális szárnyának vezetőjétől kobozott el dokumentumokat, amelyek Kárpátalja föderális státusának követelését célzó megmozdulások tervét tartalmazták. A ruszin vezető pedig Oroszországban tartózkodik.
November 9-én az SZBU hivatalos nyilatkozatban erősítette meg, hogy a hackercsoport által megszerzett Kárpátalja föderalizációs terve és néhány más dokumentum gyakorlatilag megegyezik azokkal, amelyeket a ruszin szeperatistánál foglaltak le, vagyis Kárpátalja destabilizációs terve valódi, állítja az ukrán szolgálat.

Túlnyomórészt az aggodalom hangján írnak a világ lapjai Donald Trump elnökválasztási győzelméről. A Financial Times szerkesztőségi cikkében egyenesen úgy véli, hogy diadala a nyugati típusú demokratikus berendezkedésre jelent fenyegetést. A New Yorker szerint pedig olyan útra került az Egyesült Államok, ami a fasizmus felé vezethet.