jogvita;városvezetés;Párkány;zenélő ház;operazene;

- Elnémult a trubadúr

Úgy tűnik, végre lezárul a jogvita a szlovákiai Párkányban (Sturovo) található "zenélő ház" tulajdonosa és a városvezetés között. A Nyitrai Kerületi Bíróság ugyanis jóváhagyta Párkány polgármesterének tavaly kiadott rendelkezését, amelyben megtiltotta, hogy az ingatlan tulajdonosa a ház teraszáról nagy hangerőn naphosszat operazenét bömböltessen - adta hírül a parameter.sk.

A szóban forgó házban élő idős hölgy, Nothart Éva mintegy 15 éve mást sem csinált, mint percre pontosan reggel hattól este tízig Verdi A trubadúr című operájának egyik részletét játszotta megállás nélkül a teraszára szerelt hangszórókon keresztül. A nőt a helyiek többször feljelentették, megmozdulásokat is szerveztek a háza elé, mindhiába, a zene nem hallgatott el.

A szomszédok közül egyre többen panaszkodtak alvásproblémákra, pszichés zavarokra is, ráadásul ingatlanjaik eladhatatlanná váltak a mindennapi zenebona miatt, így elköltözni sem tudtak. Az operarajongó hölgy kezdetben a hangos kutyaugatást akarta elnyomni a zenével, ám a hangszórók azután is bekapcsolva maradtak, hogy a környékbeli hangoskodó ebek elpusztultak.

Az asszony a polgármestert is beperelte a tiltó rendelet miatt, az ügy a szlovák legfelsőbb bíróságot is megjárta, innen utalták vissza a kerületi bíróságra, ahol végül jóváhagyták az önkormányzat rendelkezését. Eugen Szabó polgármester a parameter.sk-nak úgy nyilatkozott, elégedett az ítélettel, s most a bíróság írásbeli döntésére várnak, ami ellen 15 napig lehet majd fellebbezni.

Az áriának azonban nem ez vetett véget: a helyiek lassan egy éve Verdi helyett madárcsicsergésre ébredhetnek. Nothart Éva saját blogot is indított, a külvilággal azon keresztül kommunikált. Tavaly nyáron - nem sokkal azután, hogy Andrej Kiska államfő a településre látogatott - bejelentette: elköltözött a településről.

"Végre megszabadulhattam Párkánytól, a párkányi agresszív idiótáktól és elköltözhettem végre Párkányból. Ezért nem szól a zene" - írta. A párkányiak pedig fellélegezhettek.

Az elmúlt 19 évben több mint 528 ezer embert öltek meg és 2780 milliárd eurós (850 billió forintos) kárt okoztak világszerte az olyan szélsőséges időjárási jelenségek, mint a viharok, hőhullámok és áradások - áll a Germanwatch környezetvédelmi szervezet idei klímavédelmi indexében, amelyet kedden mutatott be Bonnban és Marokkóban.