Sporttörvény;

- Sportszerűtlenül

Jövőre minden átalakul a magyar sportirányításban, miután a Parlament elfogadta a sporttörvény módosított változatát, és az január 1-től lép hatályba – ezt állítják az illetékesek. A valóság azonban ennél sokkal cudarabb, mert az eddigi jelekből úgy tűnik, hogy néhány néven és az állami forrásokat felosztó kilétén kívül gyakorlatilag nem változik semmi.

A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) nem tudott megbirkózni a magyar sport teljes pénzügyi és szakmai felügyeletével. Kiderült, az olimpiai bajnoki cím nem garancia arra, hogy aki kiváló sportoló volt, abból jó sportvezető is lesz. Akiket 25-30 évvel ezelőtt az egész ország ünnepelt az aranyérmeik után, a magyar sport irányítóiként kudarcot vallottak. Meg lehet próbálni szépíteni a helyzeten, de a tények makacs dolgok: ha egy szervezet elveszíti a korábbi feladatainak a túlnyomó többségét – a jövőben kizárólag az olimpiai játékokkal kapcsolatos tennivalók, illetve a 2024-es budapesti olimpiai és paralimpiai pályázattal összefüggő adminisztrációs tevékenységek egy része marad a MOB-nál -, az állami támogatás nagy részét, dolgozóinak kétharmadától meg kell válnia, akkor ezt ésszerű átalakításnak nevezni szimpla hazugság. Ezen nincs mit szépíteni, ami történt, nem lehet máshogy nevezni, mint csúfos bukás.

Január 1-től az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) sportért felelős államtitkársága veszi át a MOB feladatait. Egycsatornás finanszírozás jön, elvileg minden átláthatóbb, ellenőrizhetőbb lesz, legalábbis így kellene lennie. A gyakorlat azonban sajnos más: az államtitkárság Szabó Tünde sportügyekért felelős államtitkár vezetésével az ilyenkor kötelező előzetes, széles körű egyeztetések nélkül, csupán pár beszélgetés alapján készítette el az új törvényt. Úgy készültek új jogszabályok, hogy ezeket előzetesen nem látták olyan szakemberek, akik készítettek már életükben korábban hasonló jogszabályokat. Még a tűzhöz magukat közel gondolók többsége is csak annyit tudott a sporttörvény tervezetének benyújtása előtt, hogy "készül valami".

A sportba áramló állami milliárdok törvényes kifizetéséért és felhasználásáért olyan vezető felel Szabó Tünde személyében, aki az új sporttörvény rendelkezéseit megszegve továbbra sem mond le elnökségi tagságáról a MOB-ban. Pedig „csak” a sporttörvény és a MOB alapszabálya tiltja, hogy a sportért felelős államtitkár MOB-elnökségi tag legyen. Szabó Tünde jogi végzettségű, a jelek szerint mégsem tudja, hogy egy elnökségi tagot vissza lehet hívni, vagy a tagság megszűnhet lemondással. Egyet nem lehet tenni a jogszabályok szerint: nem függeszthető fel a tagság. Az első számú állami sportirányító nem tartja be a jogszabályokat. Ennyit a hiteles, átlátható, törvényes új rendről január 1-től…