A döntés azért fontos, mert részletek derülhetnek ki az elmúlt évek egyik legkirívóbb korrupciós botránysorozatával kapcsolatban. A keleti nyitásról lefestett fennkölt képet jelentősen árnyalhatják azok a harsány törvénytelenségek, amelyek Kiss Szilárdhoz kötődnek. "Egyelőre sem a KKM, sem Kiss későbbi munkáltatója, a Földművelésügyi Minisztérium nem vállalt felelősséget a sokszínűen korrupt ex-diplomatáért" - írták.
A volt moszkvai diplomata orosz alvilági kapcsolatai miatt bukott meg az Alkotmányvédelmi Hivatal nemzetközi átvilágításán, ráadásul bűnözőket és prostituáltakat segített schengeni vízumhoz. "A számok brutálisak: a schengeni csatlakozás óta Magyarország kétmillió vízumot adott ki, ebből 400 ezret Moszkvában" - írta márciusban az Index. A nyáron Kiss egy interjúban azt is kifejtette, neki nem kell magyarázkodnia amiatt sem, hogy az Index talált egy céget, amiben ő és Mészáros Lőrinc társtulajdonos (az orosz vállalat nem szerepelt Mészáros vagyonnyilatkozatában). "Mészáros Lőrinc köztudottan a miniszterelnök barátja, és mezőgazdasági vállalkozások tulajdonosa. Nem értem, mi kivetnivaló van abban, hogy mint sikerorientált üzletember és lobbista, az ország egyik jelentős vállalkozójával próbálok üzletet kötni".
Emellett Kiss ellen, aki a felcsúti polgármester mellett Tarsoly Csaba volt Quaestor-vezérrel is üzletelt, áprilisban vádat is emeltek vesztegetés miatt, mert több mint félmilliárd forinttal károsította meg az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezetet. 2013-ban, az átvilágítást követően Kisst - állítólag saját kérésére - a külügy visszahívta, ám ennek ellenére Fazekas a Földművelésügyi Minisztériumban kinevezte a keleti gazdasági kapcsolatokért felelős miniszteri biztossá.