A Verzió nyitófilmje: Sonita - Forrás: Verzió
Milyen a világ ma, hogy élnek benne az emberek – erről beszél az a több mint 60 dokumentumfilm, amely a 13. Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztiválon látható lesz. A több mint harminc országból érkező munkáűkat a Toldi, a Művész, a Kino Café, az Art+Cinema, a Blinken OSA Archivum és a Magnet Közösségi ház vetítőiben láthatja a közönség november 13-ig. Budapest után november 17-19. között Pécsett, Székesfehérváron és Szegeden látható a Verzió-program.
Az összeállítás hagyományosan több témát ölel fel. Lesz külön Nemzetközi panoráma és Magyar panoráma, ez utóbbi a témába vágó legfrissebb termést mutatja be. A Zoom-In Diákfilm-verseny az elsőfilmesek előtt nyit ajtót, a Diákverzió középiskolásokat vár a nézőtérre.
A válogatás többféle tematikus blokkban látható. Az Úton és otthon – menekültek integrációja című blokk filmjei után beszélgetések lesznek a Magyar Helsinki Bizottság közreműködésével. Három panelbeszélgetés a migráció kérdését globális szinten elemzi, kezdve a svéd és német menedékkérési rendszer működésétől a moszkvai tádzsik vendégmunkások életén át a Mianmarból Kínába menekülő ta’ang kisebbség sorsáig. A jég hátán válogatás az északi sarkvidék őslakosaink a életmódjáról és jogairól szól, koncert és kiállítás kíséri. A magyar témát az 1956, a médiaforradalom című program képviseli, melyben a korszak kiemelt médiuma, a filmhiradó kerül terítékre itthon és a szomszédos szocialista országokban.
A Verzión szokásos workshop – DocLab workshop – az integreáció útjai címmel - idén az integráció lehetséges folyamataira figyel, tapasztalt és kezdő filmeseknek kínál lehetőséget egy saját rövidfilm vagy trailer elkészítésére. Míg a DunaDock Pitching Fórum és Masterclass elnevezésű háromnapos workshop programjában Európa élvonalbeli dokumentumfilmes szakértői segítenek projektfejlesztésben és a filmvágásban, ezen belül nemzetközileg elismert tutorokkal való személyes konzultációkra lesz lehetősége. A MasterClass sem marad el! Esténként díjnyertes dokumentumfilmeket vetítenek, amit MasterClass követ a meghívott alkotók előadásában.
A Sonita című nyitófilm német-svájci-iráni koporodukcióban készült, rendezője Rokhsareh Ghaem Maghami. A történet arról szól, hogy egy bátor afgán lány zenei karrierje és jövője kerül veszélybe, amikor anyja úgy dönt, eladja feleségnek. Néhány drámai fordulat után maga a filmrendező veszi kezébe az ügyet. A vetítés után a film rendezőjével találkozik a közönség, akivel Oksana Sarkisova, a fesztivál igazgatója beszélget.