A szakember a Welt am Sonntag című német lapnak adott hosszabb interjút, amelyből többek között az is kiderült, hogy Carlo Ancelotti, a Bayern München szakvezetője mellett Dárdai a másik tréner a Bundesliga élvonalában dolgozók közül, aki a közösségi médián, a twitteren keresztül tartja a kapcsolatot a szurkolókkal. A szerző szerint ez platform illik Dárdai személyiségéhez, mert a tréner szeret rövid, világos utasításokat adni.
„Szívesen kommunikálok ebben a formában is a drukkerekkel, ahogy az is igaz, hogy az egyenes beszéd híve vagyok, beszéljünk meg mindent nyíltan, őszintén, az elfojtást, hallgatást károsnak tartom – mondta a Hertha BSC mestere. – Mindenki vállalja fel és mondja el a véleményét. Időre volt szükség, amíg a játékosok megszokták ezt a stílust, de most már jól működik a rendszer. Ha mondok valamit, mindenki elmondhatja a véleményét, és nem kell egyetérteni velem, senkinek sem származik hátránya abból, ha mást gondol, mint én. Nemcsak edzőnek kell lennem, hanem pedagógusnak is, ha mindenkit ideszámítok, akkor nagyjából 50 ember munkáját kell felügyelnem, irányítanom.”
A magyar tréner gyakran meglepi a német közvéleményt, a 8. fordulóban például bírálta csapatát a Köln ellen 2-1-re megnyert mérkőzés után, ijesztőnek nevezve az utolsó negyedórában mutatott teljesítményt.
„Ha egy győztes mérkőzés után hívom fel a figyelmet a hibákra, akkor ez sokkal jobban megmarad a fejekben, mint a dicséret, ugyanígy fontos, hogy több elveszített mérkőzés után dicséretekkel, a pozitívumok kiemelésével motiváljuk a játékosokat – ismertette filozófiáját Dárdai. – Ez az én utam. Nekem nem félénk futballisták kellenek, hanem motiváltak. Előfordul, hogy néha az utánpótláscsapatból áthívok pár fiatalt a profik edzésére, ezeknek a srácoknak ez óriási plusz motivációt jelent, és mindent megtesznek azért, hogy ismét velünk készülhessenek, amiből mindenki profitál. Irányítanunk, vezetnünk kell őket, de nem lehet csak dicsérni vagy csak szidni. El kell találni a megfelelő arányt, és akkor a játékosok hozzáteszik a többit. Ebben rengeteget segített, hogy korábban gyerekekkel foglalkoztam, akik mindig, mindenre nagyon őszintén reagáltak.”
Dárdait a közhiedelem becsvágyónak tartja, de az edzőnek erről más a véleménye.
„Célratörő vagyok, a becsvágy nem jó, mert, ha túl sok van belőle, akkor hajlamos túlpörgetni magát az ember, és könnyen letérhet a cél felé vezető útról – emelte ki a magyar szakember. – Már gyermekkoromban is célokat tűztem magam elé, és addig dolgoztam, amíg ezeket el nem értem. Édesapám is labdarúgó volt, hároméves koromtól rendszeresen vitt a mérkőzésekre, később az edzésein is ott voltam. Sokat tanultam tőle tiszteletről, bizalomról, és ő mutatta meg azt is, milyen jó hangulatot tud okozni egy tál gulyásleves az öltözőben. Nagyon pozitív volt a hozzáállása, ha valaki késett vagy megszegte a belső szabályokat, akkor határozottan helyre tette a vétkest, de sosem hagyta magára, mindig éreztette vele, hogy a történtek ellenére fontos része a közösségünknek. Mindig a csapat az első, nekem az a feladatom, hogy a csapatot jó irányba vezessem.”
A berlini szakvezető úgy gondolja, korábbi edzői közül Hans Meyertől tanulta a legtöbbet.
„Lenyűgözött a stílusa, őszinte volt, egyenes és mindig érthetően mondta el, mit akar – emlékezett Dárdai. – Egyébként nincs példaképem, nem szeretek senkit sem utánozni, megvan a saját stílusom. Van egy szakmai stábom, ahol mindenki bízik a másikban, és elfogadja, hogy enyém az utolsó szó, én hozom meg a döntéseket.”
Miközben a legtöbb csapat rendszeresen telt ház előtt játszik, a Hertha BSC meccseinek otthont adó berlini Olimpiai Stadion ritkán telik meg.
„Kellenek a szurkolókat bevonzó egyéniségek, ha például Király Gábor nálunk védene a szürke mackóalsójában, akkor minden hazai meccsünkön tízezerrel többen lennének kint – vélekedett Dárdai. – Ugyanakkor azzal is tisztában kell lenni, hogy szurkolóink közül sokan nehéz körülmények között élnek, sokuknak nincs munkája, segélyből tartják el magukat, s nem tudnak jegyet venni a mérkőzéseinkre, vagy csak egy-egy alkalommal engedhetik meg maguknak, hogy a helyszínen szurkoljanak. Türelmesnek kell lennünk, és jó játékkal kiszolgálni azokat, akik eljönnek a meccseinkre.”
Az előző szezonban a Hertha BSC sokáig a dobogós helyekért is versenyben volt, végül azonban csak az Európa Liga selejtezőjében szerepelhetett (ahol kiesett a Bröndby ellen – a szerk.).
„Sokat tanultunk a történtekből, a bajnokság végén hat-hét alkalommal is hiába vezettünk, nem tudtunk nyerni, elbizonytalanodtunk, amikor előnybe kerültünk, ez hihetetlen – hangsúlyozta az edző. – Most sokkal stabilabbak vagyunk, de nem tudnám megjósolni, mi lesz velünk a bajnokság végén.”