Hirdetések;Népszabadság;magyar idők;Liszkay Gábor;Mediaworks;

Murányi András és a szerkesztőség az október 8-i felfüggesztés után vasárnap mégis megpróbálták felvenni a munkát, sajnos sikert

- Sorban távoznak a Népszabadság újságírói

Péntek délutánra nagyjából 30 egykori Népszabadság dolgozótól váltak meg a Mediaworks új vezetői közös megegyezéssel - értesült a 444. A portál arról is beszámolt, hogy a bezárt lap Bécsi úti székházába költözhet a Liszkay Gábor által alapított, kormányközeli Magyar Idők.

A lap egykori kollégái, szerkesztői, tördelői múlt héten egymás kezébe adták a kilincset a kiadó Bécsi úti székházában, ahol a Liszkay Gábor által vezetett új menedzsment egyenként állapodik meg mindenkivel a távozásról. Eddig naponta nagyjából 10 emberrel írták alá a papírokat, hétfőn viszont egy napra felfüggesztik a folyamatot, mert a "kiadó összegzi az eddigi tapasztalatokat".

A portál szerint várhatóan 1-2 héten belül zárul le az elválás folyamata, addigra a 70-80 fős Népszabadság-állomány döntő része távozik. A szerkesztőség az üzemi tanács és a szakszervezet vezetőjén, Danó Anna és Hargitai Miklóson keresztül azért lépett fel közösen, hogy védjék a kiszolgáltatottabb helyzetben lévőket, például a próbaidőseket, a nyugdíj előtt állókat és a kismamákat. A feltételekről még Murányi András, a lap utolsó főszerkesztője egyezett meg az előző menedzsmenttel, amik valamivel jobbak, mint amit a Munka Törvénykönyve biztosít, viszont arra nincs garancia, hogy a kiadó az új felállásban heteken keresztül garantálja ezeket.

A Mediaworks nem marasztal senkit, inkább fizetnek, és szeretnének túlesni a dolgon, de igyekeznek elkerülni a csoportos leépítést, ami elhúzódó jogvitával, a munkaügyi bíróság bevonásával, és még nagyobb nyilvánossággal járna. A 444 megjegyzi, hogy persze a látszatot is igyekeznek fenntartani, miszerint ők valójában a Népszabadság megmentésén fáradoznak.

A csoportos leépítés elkerülését korábban Hargitai Miklós, a lap szakszervezeti titkára is megerősítette, aki  a Hír TV Magyarország élőben című műsorában a múlt héten kifejtette: úgy látjuk, hogy a csoportos leépítést a jelenlegi vezetés ugyanúgy próbálja elkerülni, mint az előző. Nyilvánvaló, hogy nekik is kényelmetlen ez a helyzet, mert ott van hetven-egynéhány ember, akiknek munkát nem tudnak, viszont fizetést kénytelenek adni” - mondta Hargitai, miután Liszkay Gáborral tárgyalt.

Közben lassan megkezdődhet a Fidesz-közelbe került Mediaworks és a kormány házi lapjának, a Magyar Időknek az egymáshoz közelítése. A politikai újságok és a Karc FM rádiót Liszkay Gábor, a Magyar Idők tulajdonosa és a Mediaworks új elnök-vezérigazgatója gyúrja majd össze, a magazin- és bulvárjellegű Mediaworks-termékek (mint a Bravo, a Hot!, a Lakáskultúra, vagy az Autó-Motor) pedig a Habony Árpád által felügyelt bulvármédiánál köthetnek ki - számolt be a fejleményekről a 444.

A portál szerint Liszkay a Bécsi úti székházban gyűjtheti össze a politikai üzenetek közvetítése szempontjából releváns lapokat és csatornákat, a politikai tartalom pedig egy központi szerkesztőségben készül majd. A Magyar Idők és a Karc FM várhatóan csatlakozik a megyei lapok központi szerkesztőségéhez, és a politikai lap újságírói foglalhatják majd el azokat a helyeket, amiket Pecináék a népszabisoknak ígértek be. Ez azt jelenti, hogy az is előfordulhat, hogy a Magyar Idők újságírói a Népszabadság munkatársainak korábbi gépein dolgozhatnak majd.

Nyertek a népszabisok, de hiába
Ahogy lapunk is megírta, elsőfokú végzésben a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság kimondta, hogy a Mediaworks megsértette a Munka Törvénykönyvének szabályait, mert nem kérte ki a munkavállalók képviselőinek előzetes véleményét, mielőtt a Népszabadság bezárásáról döntött. A pert még a lap üzemi tanácsának elnöke, Danó Anna a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segítségével indította. A Munka Törvénykönyve (MT) kimondja, hogy a munkavállalók nagyobb csoportját érintő munkáltatói intézkedést megelőzően legalább tizenöt nappal ki kell kérni az üzemi tanács véleményét. Danó és a TASZ azt kérték a bíróságtól, hogy mondja ki, a Mediaworks jogsértést követett el, amikor ezt elmulasztotta.
Hiába adott azonban igazat a Népszabadság szerkesztőségének a bíróság, az már a múlt héten világossá vált, hogy nem indítják újra a lapot, miután kiderült, hogy az új tulajdonosnak ez nem állt szándékában. 

 

Amfetaminszármazékot, csempészcigarettát, valamint töltött fegyvert és lőszereket is találtak a napokban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőrei a záhonyi határállomáson - közölte a hatóság Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei adó- és vámigazgatóságának sajtóreferense hétfőn.