Tóth alezredes, a Békés megyei forradalmi tanács tagja, szombaton reggel a környékbeli szovjet csapatmozdulatokról tett jelentésit. Békéscsaba és Szarvas közelében egy-egy szovjet gépesített ezred állomásozik.
Parlamenterek útján érintkezésbe léptek velük és a szovjet parancsnokot felkérték, hogy kerüljék el a lakóterületeket, mert a nép nagyon nyugtalankodik jelenlétük miatt. A szovjet parancsnok elmondotta: őket azzal az utasítással küldték, hogy fasiszták ellen kell harcolniuk, olyanok ellen, akik vissza akarják állítani a fasiszta rendszert.
A parlamenterek megmagyarázták, hogy erről szó sincs, mert a magyar nép teljes szabadságot, független Magyarországot akar. Felvilágosították a szovjet parancsnokokat arról is, hogy Rákosi népelnyomó rendszere milyen nehéz helyzetbe juttatta a magyar népet. A szovjet tisztek a kapott felvilágosítások után kijelentették, hogy sohasem lőnek a magyar népre, de ők is megértést kérnek a magyar dolgozóktól.
Egyezkedés a magyar és a szovjet vasutasok között
Szombaton reggel Beregsurány felől szovjet páncélosok érkeztek Nyíregyházára, majd áthaladtak a városon.
Az állomás területén szovjet csapatok tartózkodnak és egyezkedés folyik a magyar és szovjet vasutasok között a nyíregyházi pályaudvar átvételéről.
Valószínűleg a magyar és a szovjet vasutasok ott maradnak az állomás épületében. Záhonyon át szombaton éjszaka folyamán szovjet családok utaztak a Szovjetunióba.
Győri helyzetkép
Győr egyes pontjain szombatra virradó éjszaka szovjet páncélosok helyezkedtek el a hidak őrzésére. Két-két páncélos őrzi a budapest—bécsi útnak az Iparcsatornán és a Rábán átvezető hídjait, valamint a Kisduna hídját.
Népszava 1956. november 4.