Van egy ország: Meseország. Meseországban mesés dolgok tudnak történni. Így például mesésen nagy adókulcsok vannak ott, ahol Meseországlakói naponta vásárolnak, vagy éppen meseautóikat tankolják. Ez utóbbi helyen olyan adókulcs is van, amit csak azok tudnak elképzelni, akik még mindig hisznek a mesékben: az adó is adózik. Meseországban - és ez nem mese - akkor is drágább lesz valami, ha annak történetesen csökken a világpiaci ára.
Meseországban ezért semmi sem az, aminek látszik. Meseország a mesék birodalma, ahol Meseország miniszterelnöke a legnagyobb mesemondó. Aki ezt nem is titkolja, sőt bátran bevallja, mondván: „ne azt figyeljék, amit mondok, azt nézzék, amit csinálok”. Amivel áperte elismerte, ahogy egy igazi mesemondóhoz illik, hogy mindaz, amit mond mese. Ennélfogva Meseország lakói egy mesevilágban élnek. Vannak, akik mesésen jól, ők vannak kevesebben, mint a mesében, de Meseország lakóinak nagy-nagy többsége viszont mesésen nem jól él. Szintén mint a mesében.
Meseországban is van olyan mesealak, mint Döbrögi uraság, aki, mint egy csúnya, potrohos, öreg hörcsög, mindig többet akar, többet harácsol, míg rajta nem veszt. Meseországban vannak olyan mesealakok is, mint Ludas Matyi, de még nem elegen ahhoz, hogy mindazokat a mesés mutyikat háromszor is leverjék azokon, akik azokat rájuk verték.
Meseországban minden másképp van, mint Meseországon kívül. A meseországi mesevilágban az is érvényes, ami nem érvényes, és az is győzelem, ami nem győzelem. Volt már ilyen ebben a Meseországban korábban is: „az a gyanús, ami nem gyanús”.
Meseországnak nincsen Alkotmánya, Meseországnak Alaptörvénye van. Meseország Alaptörvénye gránit szilárdságú kőtáblákba van vésve, mint Mózes tízparancsolata, ami mégis könnyen faragható. Faragják is. Mostanában Meseország kijelölt kőfaragói olyasmit akarnak belefaragni, ami Meseország Alaptörvénye szerint érvénytelen, sőt eredménytelen is. Erre minden bizonnyal rá fognak faragni.
Meseország lakói nem egységesek. Meseország lakóinak egyik része hisz a mesékben. Hisznek abban, amiket nagy mesemondóik mesélnek nekik, őket nevezik hivatalos mesemondóik nemzeti érzelműeknek. Meseország lakóinak nagyobbik része azonban kinőtt a mesékből, már nem lehet mindent bemesélni nekik. Őket a közszolgálatilag pénzelt meseországi mesemondók idegenszívűeknek nevezik.
Meseország lakóinak lelkét egy ideje hatalmába kerítette a Gonosz Szellem, ami értelmi és érzelmi vakságot rakott rájuk. Már persze csak azokra, akik nem voltak képesek ennek a rontásnak ellenállni. Mert sokan voltak, és egyre többen vannak, akik ezt a gonosz vakságot le tudták magukról vetni. Meseország lakói néhány évtizede még egységesek voltak abban a hitben és akaratban, hogy annak, ami van, és nem jó, változnia kell. Ma már nincs meg a régi hit, nincs meg a régi akarat. Meseország gyenge, kishitű és akaratszegény ország lett, és marad is, míg a Gonosz Szellem rontását le nem veti magáról.
Meseország jobban teljesít – harsogja Meseországban a közpénzen kitartott köz(ki)szolgálati hírkórus. Ez a mese olyan szépen hangzik, hogy Meseországban sokan még azok is elhiszik, akik mást látnak és tapasztalnak. Mert hinni akarnak. Ez az a hit, amit Meseországon kívül mindenütt vakhitnek neveznek. Meseországban is azok, akiknek sikerült vakságuktól megszabadulniuk.
Meseországban demokrácia van. Ez azonban mese. Meseország demokráciája olyan országok társadalmi képződménye, ahol látványdemokrácia van. Meseország demokráciájának eszmeértelmezési formája: illiberális demokrácia. Ez olyan filozófiai fogalom, ami kizárólag mesekönyvekben létezik.
Meseországban a meseirodalom többféle meséje is megjelenik. Az Ezeregyéjszaka mesealakjai közül állandóan jelen van Ali baba és a negyven rabló, sőt legutóbb a repülő szőnyeg is, amin a Meseország nagyvezíre utazik forgószárnyas luxus kivitelben. De megjelent Voldemort Nagyúr is a Harry Potterből, legutóbb éppen Meseország mesésen szolgálatkész ügyészségénél. Meseországban nincsen korrupció, mint másféle országokban. Meseországban barter van. Meseország a tiszta kezek országa, Meseországban „kéz kezet mos”.
Meseország államformája: nemzetállam. Ez olyan mesevilág, mint a Nemzeti Hitvallás, vagy a Nemzeti Géniusz. Meseország nemzetállamában mára mindenből nemzeti lett, még a trafikokból is. Meseország nemzetállama a külsőket kirekeszti, önmagát bezárja. Meseország nemzetállama a kizárt eszmék, a bezárt agyak országa lett. Meseország nemzetállama saját nemzeti meséinek mesevilágában él. Meseországban minden délben megkondulnak a harangok. Ez is a nemzeti emlékezet, de leginkább egy félévezredes nemzeti mese része, amiben Meseország lakói hisznek, és ebben a hitben jól érzik magukat.
Meseország minden országgal jó kapcsolatokat tart. Kivéve szomszédjait. Ez történelmileg alakult így, és hihetőleg ez is a Gonosz Szellem műve. Meseország – szerencséjére – nem áll egyedül a világban, nagy nemzetközi közösségek része. Sok igazi barátja van, valódi ellensége nincs. Kivéve azokat a mesealakokat, akikről Meseország hivatalos mesemondói politikai szónoklataikban konfabulálnak. Meseország lakói, ismerői és barátai egyetértenek abban, hogy Meseország lakóit újra egyesíteni kell, ezért mielőbb meg kell szabadítani Meseországot és lakóinak lelkét a Gonosz Szellemtől.
Ha ez belátható időn belül nem történik meg, Meseország és lakóinak lelke végleg elvész, és az idők végezetéig a Gonosz Szellem ármányának fogságában marad.