Álmatlan éjszakáimon gyakran gondolkodtam azon, hogy hosszabb idő óta miért nem emelkedik megfelelő mértékben a termelékenység Magyarországon. A csak nevében létező, éppen ezért eredendően bukásra ítélt Széll Kálmán Terv legújabb, immáron harmadik változatában erre is világos választ kaphatunk. A kormányzat legfontosabb céljainak egyike mi is lehetne más, minthogy "javuljon a magyar lakosság lelki egészsége, mert pusztán gazdasági nézőpontból ez is hozzájárulhat ahhoz, hogy növekedjen a munkaerő termelékenysége." Ezek szerint az egészséges lelkületű magyar dolgozó az Orbán-világ kedvence, hiszen befektetések és innováció nélkül is képes hozzájárulni ahhoz, hogy a gödör peremére jutott versenyképességünk végre felküzdje magát az uniós átlaghoz.
Ha mindez igaz, akkor lelki egészségünk javulására (is) égetően nagy szükségünk lehet. Ennek fényes példája az a jelentés, amit a világ legjelentősebb befektetési bankjainak egyike, a Morgan Stanley éppen most publikált. Ebből pedig kiderül, hogy az eddigi 2,6 százalékról hirtelen 1,8 százalékra vágták le a magyar gazdaság átlagos idei GDP-növekedési ütemére adott előrejelzésüket, ezzel párhuzamosan a jövő évi előrejelzésüket is lehúzták 2,7 százalékról 2,5 százalékra. Ha az okokat keressük, akkor semmi újat nem lehet mondani, a nagyravágyó elképzeléseket előcsalogató uniós pénzek éppen csak csordogálnak, így ismét bebizonyosodik a közismert filmsláger refrénje: "egyedül nem megy!"
Az év végével amúgy is megszűnő Növekedési Hitelprogram gáláns kamatkedvezményei legfeljebb csak az erről szóló, állami televíziós- és sajtóhirdetések haszonélvezőit gazdagították, a GDP növekedéséhez számottevő mértékben nem járultak hozzá. Ráadásul a szakképzett munkaerő drágulásával - a Morgan Stanley prognózisa szerint - az infláció is nekilódulhat.
A nemzeti bank mit tehet ilyenkor? Tovább lazít a hitelfeltételeken, nem nehéz megjósolni ugyancsak látható eredmény nélkül. Eközben a Moody's hitelminősítő feltehetően befektetésre ajánlottak közé emeli a héten Magyarországot, de mindez kevés lehet, ahhoz hogy - nem csak lélekben - erősödni tudjunk.