Szomorú, de korántsem meglepő, hogy a legnagyobb ártalomcsökkentő szolgáltatók bezárása óta meredeken visszaesett a kiadott és becserélt tűk száma, holott a steril tűk igénye tovább nőtt - írta a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) blogján Kardos Tamás. Az jogvédő civil szervezet drogpolitikai programvezetője maga is részt vett a Kábítószerügyi Tanács októberi ülésén, hiszen annak éppen az a célja, hogy egyeztetési pontot biztosítson a kábítószerügy területén munkálkodó civil szervezetek és az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) között.
Kardos beszámolója szerint az ülésen elhangzott, hogy egy friss felmérés azt mutatta ki, 2011-2015 között mintegy harmadára esett vissza az ártalomcsökkentő szolgáltatások keretében kiadott steril tűk száma, miközben az intravénás szerhasználók száma nem csökkent. Pedig 2015-ben az intravénás szerhasználók már 80 százaléka használt új pszichoaktív szereket, amiket gyakrabban szúrnak a klasszikus szereknél, ezért a fertőzésveszély megelőzése több steril tűt igényelne. Sőt 2010 és 2014 között megkétszereződött az aktív használók Hepatitis C fertőzöttség aránya, ami 2015-re ugyanolyan magas maradt.
- A lesújtó adatok ismertetése után bizarr volt szembesülni a drogstratégia 2016-2017-es időszakra összeállított cselekvési tervével - újabb nevén a szakpolitikai programmal -, ami hírből sem hallott ártalomcsökkentésről. A kifejezést még a program ismertetéskor is kerülte a minisztérium és "bizonyos elemekként" utalt rá, melyeket ki kellett hagyni a végső dokumentumból - írta Kardos.
Az ülésen Nyitrai Imre szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkár vett részt az Emmi részéről. Álláspontja szerint a tűcsere programok önkormányzati hatáskörbe tartoznak, ám úgy látja, azokat pártállástól függetlenül ellenzik (nemrég a szocialista vezetésű XIII. kerületben is megszüntették a Drogprevenciós Alapítvány tűcsere programját, nem sokkal a józsefvárosi Kék Pont Alapítvány programjának lezárása után), így a minisztérium mobiltűcserékben gondolkodik. Ezekből az elmúlt évben hármat is támogattak.
Kardos ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, ezek nem helyettesítik a fix helyű szolgáltatást, ahol a használó bizalmat tud kiépíteni a személyzettel és további szolgáltatásokat vehet igénybe. A legtöbb rejtőzködő intravénás szerhasználónak a fix helyen végzett szolgáltatás jelenti az egyetlen egészségügyi és szociális kapcsolatot a társadalommal.