Matteo Renzi olasz miniszterelnök a december 4-i alkotmányos népszavazás előtti kampányrendezvényen kijelentette: amikor a magyar miniszterelnök azt mondja, a probléma Olaszország, emlékeztetné Orbán Viktort és minden országot, amely "a miénktől különböző történelemből érkezik", hogy Olaszország nem csak nettó hozzájáruló az Európai Unióban, hanem azon országok közé tartozik, amelyek felléptek a szabadság garantálásáért azoknak, akik ezt a szabadságot elvesztették. Renzi azt mondta: "Mossák ki a szájukat, mielőtt szájukra veszik Olaszországot!"
A magyar külgazdasági és külügyminiszter erre azt írta: "megértjük Matteo Renzi nyugtalanságát", hiszen Olaszországban a költségvetési hiány és az illegális bevándorlás is problémát jelent. "Magyarország mindkettővel szemben meg tudja védeni magát, de el kell ismernünk, ez valóban nem könnyű feladat." Szijjártó arra emlékeztette az olasz miniszterelnököt, hogy "a magyar szabadságharcos nemzet, és a magyar a szabadságharcai során leginkább a másik magyarra számíthatott, nem másra".
A magyaroknak nem kell könyöradomány az olaszoktól - tette hozzá, hangsúlyozva, hogy az uniós források megkötött szerződések alapján érkeznek Magyarországra, cserébe Magyarország megnyitotta a piacait, sokat keresnek itt például olasz vállalatok is. Magyarország Olaszországtól sem kér mást, csak azt, hogy tartsa be az európai megállapodásokat, védje meg az európai határokat az illegális bevándorlással szemben - ismételte meg a külügyminiszter az Orbán által már elmondottakat.
Szijjártó és Renzi nem először szólalkozik össze a menekültválság kapcsán, miután az olasz kormányfő azt mondta: a Magyarország, Csehország és Szlovákia "erkölcsi leckét adnak a migránsokról, de utána nem segítenek", és "csak a pénzünket akarják, az olaszok pénzét el is felejthetik.
A külügyminiszter erre azt mondta, hogy Renzi "teljesen félreérti a helyzetet", az uniós források ugyanis járnak a közép-európai országoknak, azokat európai jogszabályok garantálják. Szijjártó még hozzátette, hogy ha az olaszok betartanák a közös szabályokat, jóval kisebb lenne a bevándorlási nyomás az EU-n.