lövöldözés;Bőny;Bőnyi rendőrgyilkosság;

MTI Fotó: Krizsán Csaba

- Rendőrgyilkosság - Orosz hírszerzői kapcsolat a háttérben?

A bíróság letartóztatta Győrkös Istvánt, akit a szerdai bőnyi rendőrgyilkossággal gyanúsítanak. Sajtóhírek szerint a szélsőséges férfi kapcsolatban állhatott az orosz hírszerzéssel is. A pártok a történtek szigorú kivizsgálását követelik.

Alig fél óra alatt meghozta határozatát a Győri Járásbíróság kórházba kihelyezett ülése a bőnyi rendőrgyilkosság gyanúsítottjának letartóztatásáról. Győrkös Istvánt ezt követően mentővel – rendőri kíséret mellett a tököli rabkórházba szállították. A Kisalföld helyszíni beszámolója szerint sem az ügyvéd, sem a gyanúsított, sem az ügyész nem fellebbezett a határozat ellen. A lap kérdésére, hogy mindez azt jelenti, hogy a gyanúsított beismerte a tettét, dr. Máté Kinga bírósági szóvivő úgy válaszolt: ezt sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudja.

Nem akart senkit megölni - mondta Léhner György Győrkös kirendelt védője a Kisalföld kérdésére. A férfi csak azért vette a fegyvert a kezébe, mert feltett szándéka volt, hogy ezzel megakadályozza a nyomozók házba való bejutását. Inkább rájuk akart ijeszteni, nem megsebesíteni őket. A műtét utáni ébredéskor a gyanúsítás közlésekor tudta meg, hogy megölt valakit. Mélységesen sajnálja ezt, de az előbbiek miatt csak részben ismeri el bűnösségét – tette hozzá. A fegyverről, amely a kezében elsült, azt közölte, hogy ilyen fegyverre Magyarországon senki nem kaphat engedélyt. Sorozatlövő gépkarabély volt, ezért adott le néhány másodperc alatt több lövést is.

Eközben megindult a belső vizsgálat a rendőrségen, melynek azt kell tisztáznia, hogy mi vezetett a halálos végű intézkedéshez. Több forrásból is azt hallani, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda és a TEK viszonya nem felhőtlen. Pontosabban, hogy a TEK-nek szinte minden más szervvel többé-kevésbé feszült a viszonya.

Időközben különös értesülések jelentek meg a sajtóban Győrkös Istvánról és az általa alapított szélsőséges Magyar Nemzeti Arcvonal (MNA) nevű szervezetről. Több biztonsági forrás is megerősítette ugyanis az Indexnek, hogy az orosz katonai hírszerzés, a GRU emberei kapcsolatban álltak velük. Információk szerint GRU-sok már évekkel ezelőtt felbukkantak az itthoni szélsőjobbos szubkultúrában, nem csak az MNA környékén, már az orosz-ukrán konfliktus kirobbanása előtt.

Az orosz titkosszolgálati kapcsolatok a Hídfő nevű oldalon már elérhetőek voltak, ezt az MNA hozta létre 2012-ben. A honlap első bejegyzéseit még cirill betűkkel írták. Eleinte Győrkösék tettek fel rá tartalmakat, s akkor lett országosan ismert, amikor egy híre alapján az oroszok azzal vádolták Magyarországot, hogy fegyvereket és tankokat szállít Ukrajnának.

Szigorú kivizsgálást követelnek
PM
Belügyminiszteri vizsgálatot követel, hogy kiderüljön, ki hibázott. A párt a kormányt, a Fideszt és a Jobbikot is felelőssé teszi az esetért. Szerintük szakmai mulasztás, „végzetes emberi ostobaság áll a háttérben”. Egyértelművé válhat, hogy a rendőrség, a Belügyminisztérium és a titkosszolgálatok is hibáztak.
DK
Orbán Viktor miniszterelnök politikai felelősséget visel az ügyben. Magyarországon 25 éve nem volt olyan rossz a közbiztonság mint most, amikor "sorozatban támadnak, robbantanak, ölnek meg rendőröket". Vadai Ágnes hangsúlyozta, hogy a bőnyi rendőrgyilkosság nem elszigetelt eset volt, mert a sajtóhírek alapján a rendőrök a Teréz körúti robbantás miatt szálltak ki a gyanúsítotthoz, aki a „migráns csürhétől akarta megvédeni az országot”.
Jobbik
Ki kell vizsgálni, hogy miért a Készenléti Rendőrség és nem a TEK ment a helyszínre és hogy ki ennek a felelőse. Meg kell állapítani, hogy egyéni hiba vagy rendszerszintű probléma van. A hazai titkosszolgálatok és a rendőri szervek hónapokkal ezelőtt utaltak kormánytagok és a kormányfő ellen tervezett merényletre. Ha már voltak olyan információk, hogy szélsőséges elemek illegális fegyverekkel rendelkeznek, akkor ki és miért akadályozta a szerveket, hogy mielőbb elfogják az érintetteket?
Németh Szilárd
Felszólította az MSZP-t, a DK-t és a Jobbikot, hogy fejezze be a terrorelhárítók munkájának akadályozását. A Fidesz frakcióvezető-helyettese szerint e pártok évek óta folyamatosan és indokolatlanul támadják a TEK-et. Szerinte az ellenzéki pártok mindent megtesznek a szervezet ellehetetlenítéséért, "össze-vissza hazudoznak a működéséről", ezzel teljesen elbizonytalanítják "Európa egyik legfelkészültebb, legelismertebb és legalkalmasabb terrorelhárító állományát", akadályozzák a magyar emberek biztonsága érdekében végzett munkájukat.



Jogerősen előzetes letartóztatásba helyezte a Győri Járásbíróság csütörtök délután a Petz Aladár Megyei Oktató Kórházban tartott kihelyezett ülésén a bőnyi lövöldözés gyanúsítottját. Gy. I.-t a Terrorelhárítási Központ átszállította a büntetés-végrehajtás központi kórházába - tájékoztatott a Győri Törvényszék szóvivője.