Burma;Rohingya;

- Rohingya-ellenes akciók Burmában

A hivatalos indoklás szerint „biztonsági akciók” zajlottak az elmúlt hetekben Burma nyugati, Bangladessel határos körzeteiben, ellenzéki állítások alapján viszont kemény katonai manőverekre került sor a rohingya nemzetiség által lakott régióban. 

A burmai államfő irodája azzal vádolta meg a rohingya Aqa Lul Mudzsahedek nevű fegyveres csoportot, hogy sorozatos támadásokat hajtottak végre rendőri egységek ellen, ezért volt szükség az ellenlépésekre. Az emberi jogi szervezetek gyanúját mindenesetre növeli, hogy a kormányerők sem megfigyelők, sem újságírók belépést nem engedélyezik a kritikus zónákba.

Rohingya források kiterjedt kegyetlenkedésekről, nemi erőszakról és egész falvak felgyújtásáról számoltak be. A Human Rights Watch nevű, nemzetközi emberjogi szervezet adatai alapján mintegy 18 ezer rohingyát űztek el otthonaikból. A muzulmán vallású rohingya kisebbség helyzete mellesleg évtizedek óta rendezetlen, az állam megtagadja tőlük a burmai állampolgárságot, így gyakorlatilag hontalanok saját hazájukban.

Érthető tehát, hogy az elmúlt években a rohingyák rendszeresen próbáltak elmenekülni Burmából és befogadásra találni más délkelet-ázsiai államokban: a földközi-tengeri hajós átkelésekhez hasonlóan rozoga bárkákon és életveszélyes lélekvesztőkön kíséreltek meg eljutni a tágabb régió országaiba, ám menekültjog-kérelmük jobbára sikertelen maradt.

Tizenkét órás általános sztrájkot hirdetett meg péntekre a venezuelai ellenzék. A parlamentben tavaly december óta többségben lévő ellenzéki pártszövetség, a MUD e hét keddjén kezdeményezte egy per megindítását Nicolás Maduro államfő ellen. Szerdán pedig nagy tömegmegmozdulást tartottak, tízezrek vonultak utcára Caracasban, s JesúsTorrealba, a MUD főtitkára ott tette közzé a sztrájkfelhívást. Más nagyvárosokban is tüntettek, Miranda államban egy rendőr meghalt, országosan legalább huszan megsebesültek, nyolcvan embert őrizetbe vett a rendőrség.