Mivel az első szavazásnál a miniszterelnök beiktatásához abszolút többségre lenne szükség, s Rajoynak a kis, liberális Ciudadanos párt és a Kanári-szigetek-i Koalíció mandátumaival együtt is csak 170 igen szavazata lesz, előre borítékolható, hogy nem lesz eredményes a voksolás. A spanyol parlamenti szabályok szerint azonban ezt követi a második forduló, amikor már egyszerű többség – azaz több igen, mint nem szavazat – elegendő a beiktatásához. A második fordulóra valószínűleg szombaton kerül sor, s a Spanyol Szocialista Munkáspárt frakciója (de legalább képviselőinek egy része) tartózkodni fog, vagyis nem ad le „nem” szavazatot. Rajoy beiktatásához már 11 tartózkodás elegendő lesz. A tét nagyságát jelzi, hogy ha október 31-ig nem alakulna meg az új kormány, harmadszor is választásokat kellene kiírni Spanyolországban.
Rajoy tegnap, a parlamenti vitában figyelmeztetett: ha beiktatják, akkor sem lesz könnyű a helyzet. Ilyen kis többséggel a demokrácia helyreállítása óta még egyetlen kabinet sem próbált meg kormányozni. Spanyolországban azonban már tavaly december 20.óta nem volt kormány, s számos ügy vészesen halasztódott, az egyik legfontosabb feladat az új költségvetés megszavazása lesz.
A volt és jövendő miniszterelnök azt ígérte, tartani fogja magát a Ciudadanos párttal kötött paktumához, s bizonyos kérdésekben hajlandó egyeztetni az ellenzéki szocialistákkal is. A PSOE főtitkára, Pedro Sánchez belebukott abba, hogy hónapokig útját állta egy konzervatív kormány beiktatásának, de ő maga nem tudott egy baloldali koalíciót összehozni. A PSOE élén most emiatt ügyvezető testület áll, de a párt rendkívül megosztott, a katalán szocialisták például – a frakciófegyelemmel szembeszállva – nemmel készülnek szavazni a beiktatásra.