Parlament;közigazgatás;bürokráciacsökkentés;

- "Teljes a káosz" - Lázár javaslatáról vitáztak a Parlamentben

Az ellenzékiek több ponton bírálták Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter javaslatát a közigazgatási bürokráciacsökkentéssel kapcsolatban az Országgyűlés szerdai ülésén. Bárándy Gergely, az MSZP egyik vezérszónoka szerint teljes a káosz a közigazgatásban, a módosítás pedig pótcselekvés. Rubovszky György, a KDNP vezérszónoka erre úgy reagált, hogy a javaslat minden, csak nem a közigazgatás leépítése, megrendítése.

Bárándy Gergely a vita során arról beszélt, hogy a módosítás a kormányhivatalok és járási hivatalok ötleteiknek egyvelege, logika nélkül. Szerinte a módosítás "remek tükre" a hazai jogszabályalkotásnak, s korábbi rossz döntéseket is korrigál. Mint mondta, az nem bürokráciacsökkentés, ha a feladat nem szűnik meg, csak más végzi. Azt is kérdezte, hogy például a szabálytalan vételezés esete átkerül a bíróságokhoz, s ehhez forrásokat is átcsoportosítanak-e. Az ellenzéki politikus közölte: a javaslat módosító indítványokkal sem támogatható.

Párttársa, Gúr Nándor, az MSZP másik vezérszónoka azt tette szóvá, hogy leépítések várhatók a közigazgatásban, szerinte a bürokráciacsökkentés nem ezt jelenti. Az állam működésének költségeiről szólva kifejtette: miközben más országokban GDP-arányosan 1,5-3 százalékot költenek erre, Magyarországon 9-10 százalék az arány. A szocialista politikus kitért arra, hogy pontosításra szorul a hajléktalanok ügyintézési helyének meghatározása, egyúttal kifogásolta, hogy felmondás vagy munkaadói felmondás esetén a közfoglalkoztatottak három hónapig nem lehetnek ismét közfoglalkoztatottak.
    
Rubovszky György, a KDNP vezérszónoka az MSZP-nek címezve közölte, a negyed, illetve félmillió állampolgár mellett nekik is lett volna lehetőségük javaslatokat előterjeszteni. Hozzátette: a javaslat minden, csak nem a közigazgatás leépítése, megrendítése. A kormánypárti politikus előremutatónak tartotta, hogy az ügyintézők magánútlevél kiállításánál hivatalból tisztázzák az erkölcsi bizonyítvány meglétét, emellett pozitívumként emelte ki, hogy a közüzemi fogyasztásmérők leolvasását egy ember fogja megoldani. Azt kérte a kormánytól: folytassák a bürokráciacsökkentést és próbálják egyszerűsíteni, amit lehet.

Vas Imre, a Fidesz vezérszónoka hangsúlyozta, hogy a jogszabály-módosítás mind az ügyfelek, mind a hatóságok számára könnyebbséget jelent, s az ő tapasztalataikra épül. Példaként hozta az automatikus döntéshozatali eljárás bevezetését, amely egyszerűen megítélhető ügyeknél - egyebek mellett közúti bírságolásnál - jelent egy beavatkozás nélküli eljárást. Kiemelte a hatóságok és szakhatóságok közötti kizárólagos elektronikus kapcsolattartást is, ami értékelése szerint gyorsítja az ügyintézést.

Hegedűs Lorántné (Jobbik) azt mondta, hogy a kormányzat 2010 után meghirdette a jó állam kiépítésének programját, de a mai magyar valóság az, hogy a hivatalokban dolgozók motiválatlanok, kiégettek, alulfizetettek és túlterheltek. Ez mindaddig így marad, amíg az ágazatban nem hajtanak végre egy átfogó bérrendezést - jelentette ki. Jelenleg 860 ezer ember dolgozik az állami szférában alkalmazottként, vagyis a lakosság mintegy 8,6 százaléka, ami jóval kevesebb, mint a kormányzat által példaként emlegetett Skandináviában - hangsúlyozta. Nem tapasztalható olyan rendteremtésre irányuló átalakítás, ami valóban átláthatóbbá tenné a rendszert - közölte a képviselő, aki a lakcímnyilvántartás kérdésének rendezését viszont jól lépésnek tartotta.   

A versenyben lévő 11 első osztályú csapat közül egyedüliként a Paksnak nem sikerült bejutnia a legjobb 32 közé a labdarúgó Magyar Kupában.