Szerbia;embercsempészet;

- Ismét embercsempészeket fogtak Szerbiában

 Tizenöt feltételezett embercsempészt fogott el a szerb hadsereg és a rendőrség a közös járőrözés során az utóbbi tíz napban, így 73-ra nőtt a július közepe óta leleplezett csempészek száma - közölte a szerb védelmi minisztérium.

A közlemény szerint az elfogottak összesen 236 migránst próbáltak meg becsempészni a nyugat-balkáni országba. A migránsok többsége afganisztáni, de voltak köztük pakisztáni, szíriai, iraki, sőt Srí Lanka-i, bangladesi, ruandai és ugandai illegális bevándorlók is.

A gyanúsítottak közül tizenegyen szerbiai állampolgárok, ketten bolgár, valamint egy pakisztáni és egy holland feltételezett embercsempészt is elfogtak. Öt további ember után még nyomoznak.

Az utóbbi tíz napban 19 olyan járművet is lefoglaltak a hatóságok, amelyekkel a gyanúsítottak a migránsokat szállították.
Szerbia júliusban szigorított a határvédelmén, és a rendőrök, valamint a katonák közös járőrözésbe kezdtek a Bulgáriával és a Macedóniával közös határszakaszon. Azóta több mint 13 ezer belépési kísérletet akadályoztak meg, és 73 embercsempészt fogtak el.

Az úgynevezett balkáni migránsútvonal márciusi hivatalos lezárása óta egyre több illegális bevándorló veszi igénybe embercsempészek segítségét. A Szerbiába Bulgáriából vagy Macedóniából történő becsempészésért a mingránsoktól fejenként 800-1300 eurót kérnek a csempészek, egy szállítmányba pedig 15-16 embert zsúfolnak be.

Aleksandar Vulin szerb szociális ügyi miniszter kedden megismételte, hogy ő és Nebojsa Stefanovic belügyminiszter továbbra is amellett kardoskodik, hogy meg kell erősíteni - akár határzár felállításával - a Bulgáriával és a Macedóniával közös határ bizonyos szakaszait, hogy megkönnyítsék a hadsereg és a rendőrség munkáját. Hozzátette ugyanakkor, hogy Aleksandar Vucic miniszterelnök ellenzi az ilyen lépéseket, egyelőre nem tudták meggyőzni igazukról.

A tárcavezető szerint a migránsválság megoldásában, illetve kezelésében sokat segít majd a menedékjogról szóló új szerbiai törvény, amely hamarosan a parlament elé kerülhet. A törvénytervezetről azonban nem közölt további részleteket.

Új felügyeleti mechanizmus létrehozását kezdeményezte keddi ülésén az Európai Parlament (EP) plenáris ülése annak biztosítása érdekében, hogy a tagállamok tiszteletben tartsák a demokrácia és a jogállamiság alapelveit.