gyerekek;Gödöllő;hepatitis;gyorsétkezde;

Illusztráció/Thinkstock

- Sorra dőltek ki a gödöllői gyerekek

Lázzal, hasfájással és véres vizelettel került kórházba több gödöllői kisgyerek az elmúlt hónapokban. Hamar kiderült, hogy a májat megtámadó hepatitis A vírus fertőzte meg őket- írja a Blikk. A gödöllői járási tisztifőorvos kedden az MTI-vel azt közölte: hétfőig tizenkilencen lettek rosszul A-típusú fertőző májgyulladás miatt a gödöllői és az aszódi járásban, közülük tizenhét embert kórházban ápolnak. Vörös József hozzátette, a fertőzés forrását még keresik.

A Blikk keddi számában azt írta, hepatitisz-A típusú megbetegedés miatt több mint egy tucat gödöllői iskolás lett rosszul és került kórházba az elmúlt időszakban, többségük egy ismert helyi giroszosnál evett, a gyorsbüfét be is zárták. A gödöllői járási tisztifőorvos tájékoztatása szerint október 18-án az Egyesített Szent István és Szent László Kórház értesítette az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatot (ÁNTSZ) arról, hogy nyolc beteget kezelnek A-típusú fertőző májgyulladással, közülük négyen a gödöllői, illetve az aszódi járásban élnek. A betegek zöme - a kikérdezésekor - egy bizonyos gödöllői vendéglátóegységben elfogyasztott ételre hivatkozott, ám utóbb kiderült, hogy a közismert, frekventált helyen lévő büfében csak az nem eszik, aki nem jár arra.

Vörös József az MTI érdeklődésére elmondta: az ÁNTSZ megvizsgálta az esetet, de egyelőre semmi sem bizonyítja, hogy valóban az emlegetett büfében elfogyasztott étel okozta a bajt, így az egységet nem ők záratták be. Hozzátette: az érintettek közül legalább öten még a környékén sem jártak a bulvárlap által emlegetett büfének, így valószínűleg területi esethalmozódásról van szó.

A Gödöllőről, Galgahévízről, Valkóról, Isaszegről és Domonyból kórházba került betegek között öt gödöllői általános iskolában tanuló gyerekek, illetve fiatal felnőttek is vannak. A tisztifőorvos a széklettel terjedő A-típusú fertőző májgyulladás jellegzetes tünetei között a gyakran magas lázat, a bágyadtságot, az émelygést, az étvágytalanságot, a hasi és ízületi fájdalmat, a hidegrázást és a sárgaságot említette. Közlése szerint az ÁNTSZ felkutatta a betegekkel a közelmúltban érintkezőket, akiknek megelőzésként védőoltást adtak, miközben tovább keresik a fertőző forrást.

Vörös József kiemelte, ennek a betegségnek a maximális lappangási ideje ötven nap, a beteg a lappangási idő végén vagy akár tünetmentesen is fertőzhet, ezért egyelőre korai a fertőzés lecsengéséről beszélni.

Egy Facebook-posztból derült ki: ezentúl hiába keresik azt a kedves és népszerű idős hölgyet a  Nyugati pályaudvar előtt, aki évek óta ott árulta pogácsáit és süteményeit, hogy valahogy kiegészítse kevéske nyugdíját - írta meg a nullker.hu. A 86 éves Irénke néni meghalt.