Ezt Charles Michel belga miniszterelnök jelentette be hétfő délután és hivatalosan értesítette erről az Európai Tanács elnökét, Donald Tuskot is. Ez azt jelenti, hogy a megállapodás a tervezett időpontban nem jöhet létre, csütörtökön elmarad az ünnepélyes aláírás.
A megállapodáshoz a tagállamok egyhangú jóváhagyására lenne szükség. Huszonhét ország kész lenne aláírni az egyezményt, Belgium azonban nem teheti, mert államberendezkedése miatt szüksége van a tartományi parlamentek jóváhagyására, azaz Vallónia beleegyezésére is. A 3,5 milliós, francia ajkú régió törvényhozói azért utasítják el a megállapodást, mert álláspontjuk szerint a CETA káros hatással lenne az európai mezőgazdaságra és erősítené a multinacionális nagyvállalatok befolyását.
Legalábbis így hangzik a hivatalos vallon indoklás, ám sokan úgy vélik, hogy a vallon tartományi vezetés belpolitikai célokból akadályozza az egyezséget. Charles Michel ugyanakkor bejelentette, továbbra is próbál egyeztetni Vallóniával, korai még halottnak tekinteni a CETA-t.
Az aláírás elmaradása komoly kudarc az EU számára, amely hasonló megállapodásra készül az Egyesült Államokkal és Japánnal is.