Európai Unió;Kanada;szabadkereskedelmi megállapodás;Vallónia;

- Vallónia nem enged

Belgium nem írhatja alá az Európai Unió–Kanada szabadkereskedelmi megállapodást (CETA), mert a vallon tartományi parlament kitart elutasító álláspontja mellett.

Ezt Charles Michel belga miniszterelnök jelentette be hétfő délután és hivatalosan értesítette erről az Európai Tanács elnökét, Donald Tuskot is. Ez azt jelenti, hogy a megállapodás a tervezett időpontban nem jöhet létre, csütörtökön elmarad az ünnepélyes aláírás.

A megállapodáshoz a tagállamok egyhangú jóváhagyására lenne szükség. Huszonhét ország kész lenne aláírni az egyezményt, Belgium azonban nem teheti, mert államberendezkedése miatt szüksége van a tartományi parlamentek jóváhagyására, azaz Vallónia beleegyezésére is. A 3,5 milliós, francia ajkú régió törvényhozói azért utasítják el a megállapodást, mert álláspontjuk szerint a CETA káros hatással lenne az európai mezőgazdaságra és erősítené a multinacionális nagyvállalatok befolyását.

Legalábbis így hangzik a hivatalos vallon indoklás, ám sokan úgy vélik, hogy a vallon tartományi vezetés belpolitikai célokból akadályozza az egyezséget. Charles Michel ugyanakkor bejelentette, továbbra is próbál egyeztetni Vallóniával, korai még halottnak tekinteni a CETA-t.

Az aláírás elmaradása komoly kudarc az EU számára, amely hasonló megállapodásra készül az Egyesült Államokkal és Japánnal is.

Pattanásig feszült a helyzet Venezuelában azt követően, hogy a választási hatóság megakadályozta népszavazás kiírását Nicolás Maduro köztársasági elnök visszahívására. Az ellenzéki pártok puccsot emlegetnek, hétvégén utcára vonultak, hogy tiltakozzanak a demokratikus jogok megsértése ellen. A caracasi törvényhozás viharos vasárnapi ülésén az ellenzék pert helyezett kilátásba az államfő ellen. A gazdaság romokban, az alapvető ellátás akadozik az egykor virágzó dél-amerikai országban.