A kutatók szerint mindez főleg annak köszönhető, hogy télen sápadtabb az arcbőr, így feltűnőbbek a szemek alatti táskák. Mindezt fokozza, hogy a kevesebb napfény miatt a szervezetben csökken a D-vitamin és a szerotonin nevű boldogsághormon szintje, ami kimerültséghez vezet.
Egy öregedéstudományi szakértő felhívta a figyelmet: egyre több tanulmány bizonyítja be, hogy a D- és K-vitamin alacsony szintje közrejátszik a szemek alatti karikák kialakulásában. Ráadásul ha már egyszer megjelentek valakin, az nehezen szabadul meg tőlük. Egy negyvenéves nő 4,7 évvel tűnhet idősebbnek ezektől a karikáktól.
A szem alatti sötét táskák a leggyakoribb bőrpanaszok közé tartoznak. Vékony kapillárisok okozzák őket, amelyek beszivárogtatják a vért a bőr alá. Ez itt oxidálódni kezd, ettől alakulnak ki a zúzódásokhoz hasonló foltok. Főleg a téli hónapokban jellemző sápadt arcszínen válik mindez feltűnővé. Nyáron általában kevésbé vagyunk kimerültek, és a bőr is sötétebb egy kicsit, így könnyebben elrejthetőek a karikák. Ráadásul a meleg hónapokban a kimerültség is kevésbé jelentkezik, mivel napfény segít a boldogsághormonok termelődésében.