Tóth Ilonka a ma Árpádföldnek nevezett településrészen született, a forradalom idején ötödéves szigorló orvosként a Domonkos utcai kisegítő kórházat vezette, majd letartóztatták és 1957-ben szervezkedés, valamint gyilkosság koholt vádjával egy koncepciós perben halálra ítélték, és kivégezték.
A kerületi önkormányzat arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a civilek által létrehozott Tóth Ilonka Szülőházáért Alapítvány 2013-ban azért alakult meg, hogy ápolja a 24 évesen felakasztott lány emlékét. Javaslatukra az önkormányzat megvásárolta és teljes körűen felújította a medika szülőházát, amelyben egy oktatóközpontot is létrehozott, ebben bárki leróhatja kegyeletét a hősök és áldozatok előtt.
A tájékoztatás szerint a Tóth Ilonka Emlékház és büszkeségpont 150 millió forintos költséggel jött létre, amelyhez pályázat útján 50 millió forinttal járult hozzá az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójára létrehozott emlékbizottság.
Az intézményt október 23-án, Tóth Ilonka születésének napján nyitják meg a látogatók előtt, a rendezvényen Wittner Mária '56-os halálra ítélt mond ünnepi beszédet.