1956;diplomaták;brit nagykövetség;

A hét közepén 1956-os ünnepséget tartottak a nagykövetségen FORRÁS: BRIT NAGYKÖVETSÉG

- ’56 különleges nézőpontból

Elindult a Brit Nagykövetség különleges online projektje „Nézőpontok - az 1956-os forradalom és szabadságharc a Brit Követség szemszögéből” címmel, amely a forradalom és szabadságharc eseményeit a Brit Követség korabeli nézőpontjából mutatja be.

A Brit Nagykövetség ötletes, képekkel illusztrált kezdeményezése egyedülálló elképzelés, ugyanis a megmozdulások 60. évfordulójára ezúttal a nyugati diplomaták perspektívájából mutatja be az 1956-os forradalom és szabadságharc történéseit. A függetlenségéért vívott küzdelem rekonstruálásában a Brit Nagykövetség jelentései, a titkosítás alól feloldott táviratok, brit és magyar alkalmazottak személyes visszaemlékezései segítenek. A Nagykövetség internetes oldalán (www.1956nezopontok.hu) időutazást tehetünk 1956-ba, idővonalon keresztül követhetjük a forradalom kibontakozását, a szovjet csapatok benyomulását, majd a szabadságharc leverését – mindezt első kézből származó információk alapján. A brit külügyminisztériumnak küldött, napi többszöri, bizalmas táviratok és jelentések érdekes megvilágítását adják az eseményeknek.

A követség lapunkhoz eljuttatott közleménye azt írja, a láthatóan nagy műgonddal feldolgozott történetek hitelességét jól szemlélteti, hogy Leslie Fry brit diplomata, a kor brit nagykövete által vezetett misszió két tűz közé került a pesti Harmincad utcai épületben. Átélték a harcokat, nélkülöztek, sőt, még evakuálták is a brit közösség egy részét – mindeközben rendületlenül közvetítették a forradalmárok híradásait, hiszen a Brit Követség rendelkezett az egyetlen működő rádió-összeköttetéssel, amely a Nyugat számára tudósította az események alakulását.

A forradalom évfordulójára időzítve került a boltokba Rainer M. János történész új történettudományi munkája. Az 1956-os magyar forradalom című kötet jelen ismeretanyagunk legteljesebb képét adja az eseményekről: részletesen felvázolja az október 23-ig vezető események láncolatát, majd a társadalomtörténet nyelvén kitérőt téve jutunk el a konkrét eseményekig, a megtorlásokig, az eszme továbbéléséig. Ferdinandy György író új kötete, a Fekete karácsony viszont a saját nézőpont adta lehetőséggel élve tekint vissza a történésekre. Konklúziója nem túl üdítő: sem az elszakadás, sem a hazatérés nem jelent megoldást.