Népszabadság;sajtószabadság;amerikai külügyminisztérium;KKM;

Elfogyott a Fedél Nélkül/Népszabadság különszáma FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

- A Népszabadság régi, ismert formájának biztos vége

A Népszabadság bezárása után aggodalmát fejezte ki a magyar sajtószabadság helyzete miatt az amerikai külügyminisztérium. Orbán Viktor szerint a kormányzat nem foglalkozik a lap ügyével.

Murányi András főszerkesztő: valamit jól csinálhattunk

- Két hét telt e a Népszabadság felfüggesztése óta. Mozdult azóta valami?

- Az alaphelyzet változatlan. Úgy érezzük magunkat, mint akikre ráomlott az épület. Viszont olyan erős a közösség, hogy még ebben a bizonytalan időszakban is a jövőért dolgozik.

- Dolgozik, csak éppen nem ír. Mit csinálnak?

- Csütörtökön megjelent a Fedél Nélkül speciális kiadása a Népszabadság külső szerzőivel, elfogyott, újra kell nyomni. Ma a Kettős Mérce szervezésében koncert lesz a Vörösmarty téren a sajtószabadságért és a Népszabadságért. Felfüggesztettek címmel elkészült egy könyv is, amelyben a lap mellett kiálló neves írók publikálnak. Közben mindent megteszünk, hogy a munkavállalók sorsa rendeződjön, másrészt hogy a lap tovább élhessen, működik a saját Facebook-oldalunk. De azért az állapotunkat jellemzi, hogy hiába kér tőlem véleménycikket a New York Times, nem írhatok, mert le vagyok tiltva. Vagy hogy a svéd nagykövetnél több diplomata előtt is arról kell beszélnem, mi történt a Népszabadsággal. Mindennek ellenére, elképesztően büszke vagyok, hogy ezt a szerkesztőséget vezethetem. Mondom: mindenki óriási lélekerővel dolgozik.

- Két helyettese, Pető Péter és Gergely Márton világossá tette: a Népszabadság gyakorlatilag már megszűnt. Ön mit gondol?

- Két hete, szombaton és vasárnap a folytatás érdekében felajánlásokat tettünk kiadónknak, a Mediaworksnek. Akkor világossá vált hogy aligha az a cél, hogy a lap folyamatos működhessen. Az a Népszabadság, abban a formában, amelyet október 8-ig az olvasók ismertek nem működik tovább.

- Más befektetőt nem kerestek?

- Folyamatosan tárgyalok. Ülök Budán, egy nagytőkésnél, aki azt mondja nekem, lát fantáziát a lapban, az újraindításban. de képzeljem el, mi történne vele, ha kiderülne, hogy ő van a folytatás mögött. Rendőrség, NAV. Na, ilyen a hangulat, a közeg.

- Külföldi partner?

- Az utóbbi két hétben számos külföldi személy, szervezet biztosított bennünket a támogatásáról, szimpátiájáról Martin Schulztól, az Európai Parlament elnökétől, a Liberationon, a Telegraphon át, a Gazeta Wyborczáig. Keressük az esélyt, hogy valamilyen formában megoldást találjunk a lap túlélésére. De, miután a Népszabadság működésének felfüggesztése mögött ott a lebeg a politika árnya, mindenki óvatos és tájékozódik, mivel járna, ha a lapot támogatva belépne a magyar piacra.

- Tud valami újat: megveszi valaki a Mediaworksöt?

- Tizenhat hónapja hallom, hogy eladják a céget, és nincs okom kizárni azokat a sajtóinformációkat, amelyek a jelenlegi hatalomhoz köthető tőkésekről, mint potenciális vevőkről szólnak. Azt sem tartanám kizártnak, ha az üzlet már meg is köttetett volna.

- A szakszervezet tárgyal még?

- A múlt hetem azzal telt, hogy a saját eszközeimmel rendezzem a munkavállalók helyzetét és mondhatom, informálisan nem voltunk messze az egyezségtől a kiadó menedzsmentjével. Ugyanakkor a Népszabadság munkavállalói az abszolút érthető bizalomcsökkenés okán, mindenképpen garanciát akartak a cégtől a helyzetük rendezését illetően. Így közösen úgy döntöttünk, hogy a lap szakszervezete és üzemi tanácsa hivatalos úton folytatja a megbeszéléseket.

- Megkaphatja a szerkesztőség a Népszabadság-brandet?

- "Elfogadtuk" a kiadó hivatkozását az óriási veszteségre, és azt mondtuk: akkor egy eurót adunk a tulajdonosnak a lapért. Ezután derült ki, hogy a kiadó jelzálogot tettetett a védjegyre, alighanem a Pannon Lapok Társaságának megvétele miatt. Kértük, hogy a cég ezt az állapotot rendezze, mert addig nem tudunk miről beszélni, de hivatalos választ erre nem kaptunk.

- A lap bezárása által keltett vihar talán nagyobb lett, mint a kormányzat várhatta.

- Nagyobb lett és két hete nem csillapodik. Ami jelzi: nem csupán egy újság szűnt meg, egy alkotóközösséget tettek partvonalra, hanem a demokrácia egyik alapvető intézményét döntötték be, amely nem csupán itthon, hanem külföldön is elismert volt. Valamit jól csinálhattunk, ha igaz az hogy politikai kivégzés történt.

F.R.

Ügyeskedők élnek vissza az Index.hu nevével - figyelmeztet az eredeti portálon a szerkesztőség.