körúti robbantás;Teréz körúti robbantás;

A csütörtöki sajtótájékoztatón bemutatott egyik felvétel a gyanúsított elfogásáról. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

- Előzetesben a körúti robbantás gyanúsítottja - Apja nem hiszi, hogy fia a merénylő

Előzetesbe került az a büntetlen előéletű, magyar állampolgárságú férfi, akit a Teréz körúti robbantás elkövetésével gyanúsítanak, és akit szerdán fogtak el Keszthelyen. Sajtóhírek szerint anyja DNS-mintája alapján bukkantak az elkövetőre, amikor egy közúti ellenőrzés során szondáztatták az asszonyt, az újabb verziót azonban azzal egészítették ki, hogy a bombához szükséges, interneten rendelt áramkör, és az ehhez megadott e-mail címe buktatta le a merénylőt. A bulvárlapok közben már meg is szólaltatták a szomszédokat, és a férfi édesapját, senki nem hiszi el, hogy a Karmacson egy hete újra felbukkanó fiú lehet a tettes.

MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

A szerdán elfogott férfi a várakozásoknak megfelelően előzetes letartóztatásba került, egyelőre harminc napra - döntött a Budai Központi Kerületi Bíróság pénteken.

A Központi Nyomozó Főügyészség előre kitervelten, több emberen, hivatalos személy sérelmére elkövetett emberölés kísérletével és robbanóanyaggal visszaéléssel gyanúsította meg a magyar állampolgárságú, ezidáig büntetlen előéletű férfit.

E-mail címe buktathatta le

Újabb információk jelentek meg arról, hogyan is találtak rá a Teréz körúti robbantás gyanúsítottjára, miután a csütörtöki sajtótájékoztatón a nyomozás folyamatára hivatkozva a férfi elleni bizonyítékokat nem ismertették, így érdemi információval sem szolgáltak a gyanúsított elfogásával kapcsolatban. A sajtóban viszont megjelent, hogy a bomba vevőjében talált áramkör forgalmazójánál indultak el a nyomozók, kiderült, hogy egy személy vett ilyet. A férfi 4-5 ilyen áramkört rendelt, és a rendelésekhez megadta email-címét. Már csak meg kellett találni, mikor lép be az email fiókjába ahhoz, hogy megtudják, hol tartózkodik. Hogy biztosak legyenek a dolgukban, a nyomozók irányított DNS-mintát is vettek a tettes anyjától - hangzott el a TV2 riportjában.

Péntek délután a törvényszék közleményt adott ki, amelyben tudatta: a gyanút egyebek mellett a férfi telefonjának adattartalma, a híváslista-elemzések és tanúvallomások támasztják alá.

Megszólalt az apa

A Bors megszólaltatta a gyanúsított édesapját, aki nem tudja elképzelni fiáról, hogy ő követte volna el a robbantást. A szülő - aki hat hónapig Karmacs független polgármestere is volt - azt mondta, vaktában lövöldöznek a nyomozók. Őt nem hallgatták ki, csak közölték az eljárás tárgyát, majd szétszedtek mindent, házkutatást tartottak. A szomszédokat szintén megszólaltatták, akik apjához hasonlóan nem hiszik el, hogy a fiú lehet a tettes. Mint mondták, a Pest megyei Taksonyból érkeztek Karmacsra körülbelül tíz éve, de a család zárkózott volt, és a feltételezett elkövetőt sem sűrűn látták, legtöbbször autóval közlekedett. 

A Blikk szerint az apa továbbra is próbál ügyvédet találni a P. Lászlónak, ám egyelőre senki sem vállalta el az ügyet.

Megírtuk: a tegnapi sajtótájékoztatón megerősítették lapunk információját, miszerint a TEK az ország több pontján végzett akciókat szerdán, de nem igaz, hogy ezek mindegyike a Teréz körúti robbantással lett volna összefüggésben. 

Mi volt Karmacson?

A TEK vezetőjének elmondása szerint a „célszemély” elfogását követően egy másik településen – a sajtóhírek szerint Karmacson - átvizsgáltak egy épületet a tűzszerészek biztosítása mellett, de ott „más célszemélyt nem találtak”. Ez kissé ellentmondásos, hiszen ha a nyomozás – mint állítják - azt bizonyította, hogy magányos elkövetőről van szó, nem tudni, még milyen további „célszemélyt” kereshettek.

Mi van a vadászokkal? Szerdán még arról szóltak a híradások, hogy az ország összes vadásztársaságát megkeresték azzal, hogy a nyomozók szeretnék kideríteni, végzett-e próbarobbantást valahol a tettes. Ha igen, a helyszínén maradhattak bizonyítékok, nyomok, például a robbanás után maradt kráterben, szögek, más maradványok lehetnek. Ennek azonnali jelzését kérték a vadászoktól.

Mi van a vérdíjjal? Nehezen értelmezhető, amit Papp Károly közölt: nem kell kifizetni a tízmilliós nyomravezetői díjat, mert klasszikus felderítő munka során jutottak el a gyanúsítotthoz. Ha a főügyészség jelzi, hogy nem szükséges a díj fenntartása, akkor visszavonja. Ez arra is utalhat, hogy talán nem teljesen bizonyosak az elkövető kilétében. Egy biztos: 24 órával az elfogás után a körözést és a vérdíjat még nem vonták vissza. Mi van a harcjárművekkel?

A tájékoztatón nem derült ki, hogy a TEK miért vonultatott fel egy kis faluban egy házkutatáshoz három toronygéppuskával felszerelt páncélos harcijárművet. Az azonban kiderült, hogy a belügyminiszter egy korábbi állításával szemben a BTR-80-as járművekre mégiscsak nehézfegyverzetet szereltetett a TEK.

 

Szeptember 24-én este egy házi készítésű bombát robbantott egy férfi, éppen akkor, amikor az arra járőröző két rendőr a bombát rejtő táska mellé ért. A nyomozók szerint a támadó célja egyértelműen a rendőrök elleni támadás volt. Mindketten súlyosan megsérültek, de azóta mindketten elhagyhatták a kórházat.

Papp Károly országos rendőrfőkapitány a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a sérült rendőrök állapota folyamatosan javul, és pár hónapon belül akár újra is dolgozhatnak.

A harmadik tévévitát követően New Yorkban a kamerák elé állt egy újabb nő, aki szexuális zaklatással vádolta meg Donald Trumpot. Karena Virginia jógaoktató a neves feminista ügyéd, Gloria Allred kíséretében tartott sajtóértekezletet. Mint elmesélte, 1998-ban a US Open teniszbajnokság után, Flushing Meadows-ban keveredett kellemetlen incidensbe a milliárdossal.