Brüsszel;kvóta;Orbán;

Tihomir Oreskovic horvát, Orbán Viktor magyar, Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök Brüsszelben FOTÓ: MTI/BOTÁR GERGELY

- Orbán: kvóta, kvóta, kvóta

Vonják vissza a kvótát és tegyenek új javaslatot - követelte tegnap délután Brüsszelbe érkezve az Európai Bizottságtól a magyar miniszterelnök. Orbán Viktor az uniós-csúcsra utazott a belga fővárosba, ahol a kétnapos találkozó nyitányaként adott vacsora előtt a V4-ek kormányfői tanácskoztak. A miniszterelnök már megérkezésekor világossá tette, a kötelező kvótát Magyarország nem fogja támogatni.

Ideje lenne valamit tenni Ukrajnáért, ezért indítványozni fogja, hogy az ukrán állampolgárok a jövőben vízum nélkül utazhassanak az EU-ba. Erről tegnap délután Brüsszelben beszélt Orbán Viktor, aki az uniós-csúcsra utazott a belga fővárosba. Azt már érkezésekor világossá tette, az Európai Bizottság kvótákra vonatkozó javaslatát nem fogja támogatni, a testületnek pedig megüzente, tegyenek új javaslatot és és új alapokról kezdődjön újra a tárgyalás. Ezt követően elindult a V4 miniszterelnökeinek tanácskozására, amire még a kétnapos EU-csúcs nyitányaként adott vacsora előtt került sor. Orbán a V4-ek megbeszélésén vélhetően arra kérte kollégáit, álljanak mellé a kötelező kvóták elutasításában. Robert Fico, az EU soros elnökségét betöltő Szlovákia kormányfője már az érvénytelen népszavazás után arról biztosította a magyar miniszterelnököt Pozsonyban, hogy az EB néhány migrációval kapcsolatos indítványára mind az uniós belügyminiszterek október 13-i találkozóján, mind uniós-csúcson reagálni fognak.

A csúcs első napján a résztvevők áttekintették a migránsválság kezelésére hozott határozatok végrehajtását, illetve a szükséges további lépésekről tárgyaltak. Miután a tanácskozás lapzártakor kezdődött, csak kiszivárgott hírekről tudunk informálni, amelyek szerint a csúcson vita kezdődött arról a szövegről, amely kimondhatja, hogy az illegális migrációt "le kell lassítani". Orbán korábban kijelentette, ezzel nem ért egyet, a hullámot ugyanis nem lassítani, hanem megállítani kell. A munkavacsorán Oroszország szíriai szerepéről is szó volt és napirendre került Ukrajna, valamint a Brexit is. Ma az uniós vezetők egyebek mellett az EU és Kanada közötti szabadkereskedelmi megállapodásról tárgyalnak.

Eközben a brit közszolgálati tévéadón Szijjártó Péter magyarázta a magyar kormány bizonyítványát. Amikor Stephen Sackur, a BBC World Hard Talk című műsorának riportere a kvótanépszavazás kapcsán azt kérdezte, Magyarország "miért viselkedik időnként úgy, mintha az Európai Unió egységét szétverni akaró ország volna", a külügyminiszter közölte, a magyarok jobban betartják az EU szabályait, mint bármelyik másik tagország. Szijjártó a kormányzati kommunikációt követve megismételte, a kvóta nem megoldás, az EU egysége a legfontosabb, de az egységet bölcs döntésekre kell alapozni, nem pedig olyanokra, amelyek zsákutcába vezetnek. A műsorvezető szerint Orbán Viktor miniszterelnök a kvótanépszavazás kampányában gyakorlatilag azt üzente az ország népének, hogy minden migránst potenciális terroristának kell tekinteni. Szijjártó erre úgy válaszolt: "nekünk nem kellett befolyásolnunk a magyar népet, mert megvolt a maga tapasztalata a migránsokról, és ez alapján szavazott a referendumon. Látták, hogy ezek a migránsok illegálisan lépik át a határt, megszállnak közterületeket, lezárnak vasútvonalakat, autópályákat. Az emberek nem akarják, hogy ez megismétlődjön."

"Abszurd politikai világ"
Nem engedhetünk teret az anarchiának címmel interjút közölt Orbán Viktor miniszterelnökkel tegnap a német Passauer Neue Presse. Ebben a migránsválságot a miniszterelnök a görögök nyakába varrta, akik nem védték meg saját határaikat. Megismételte, Magyarország az uniós külső határ védelmével betartja a nemzetközi és az EU-s jogot. "Abszurd politikai világ", ahol ezt támadják - fogalmazott. Arra a felvetésre, hogy Angela Merkelhez közeli körök szerint hálával tartozik a kancellárnak, mert sok problémától megkímélte a Magyarországon áthaladó menekültek befogadásával, azt válaszolta, hogy ez nem igaz. Ami az iszlámot illeti, azt tisztelik Magyarországon, ám "a kereszténységből származó civilizáció és az iszlámból származó civilizáció nem illik össze". Megismételte, a muzulmánok több gyereket vállalnak, mint "mi, európaiak", így ahová sok muzulmán érkezik, ott a világ húsz éven belül teljesen megváltozik. Egyes európai országok úgy határoztak, hogy "bevándorló országok lesznek", és ennek "csak a pozitív, szociálromantikus oldalát látják". Úgy tűnik, "Németország is ezt akarja, és mesterségesen megváltoztatja a lakosság összetételét". Azonban "mi nem vagyunk a bevándorlók nemzete, nem is leszünk", és "senki nem kényszeríthet bennünket arra, hogy bevándorló országot csináljunk magunkból" - közölte Orbán. A hétfői müncheni látogatásával kapcsolatos bírálatokról elmondta, '56-ban Bajorország segítette a "legszebb célokért" harcoló magyarokat, amiről illendő megemlékezni, de a baloldal "hajtóvadászatot" folytat, mert az 1998-as választáson "megvertem nagy legendájukat, Horn Gyulát". Európa baloldala "baloldali Magyarországot akart, de nem kapta meg", ezért "engem tesznek felelőssé", és "mindegy, hol bukkanok fel Európában, megpróbálnak botrányt csinálni".



Üzeni Németh Szilárdnak, olvassa el a Belügyminisztérium Ghaith Pharaonnal kapcsolatos, nyilvánosságra került levelezését - reagált lapunknak a fideszes rezsibiztos szerdai kijelentésére Tarjányi Péter.