Képviselői kérdésekre válaszolva Timmermans elmondta, a brüsszeli testület szorosan figyelemmel követi a magyarországi helyzetet. A holland politikus szerint "a magyar média helyzetével kapcsolatban komoly aggályok fogalmazódnak meg", de "Orbán Viktor miniszterelnök nagyon körültekintően jár el, hogy még éppen ne sértse meg a szabályokat". Timmermans hangsúlyozta, biztosra vehető, hogy "a jogállamiság teljes körű tiszteletben tartása nélkül az Európai Unió előbb vagy utóbb összedől". Hozzátette, "jogállamiság nélkül nincs más, mint a puszta erő, a demokrácia eltorzul és a többség önkényuralmává válik a kisebbség felett". Mint mondta, meghatározó ideológiai vita zajlik jelenleg a nyugati világban: "egy nyitott, sokszínű, az egyéni jogokra és a jogállamiságra épülő társadalom képe áll szemben egy hermetikusan lezárt, másokat kirekesztő, másokban veszélyt látó közösségével, amelyik a nép állítólagos akaratára hivatkozik".
Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció európai parlamenti képviselője a jogállamiság magyarországi helyzetéről szólva kijelentette, az Európai Bizottság határozott válaszának hiánya egész Európában bátorítja az illiberális, populista erőket.
Monika Hohlmeier német néppárti képviselő ugyanakkor kettős mérce alkalmazásával vádolta meg a bizottságot, azt hangoztatva, hogy például Görögországban és az Egyesült Királyságban is felmerülhet a média monopolizálásának kérdése, ezekkel azonban mégsem foglalkoznak Brüsszelben. Sógor Csaba, az RMDSZ politikusa azt kérdezte: a Magyarországot és Lengyelországot bíráló képviselők vajon akkor is felemelnék-e a hangjukat, ha Budapesten és Varsóban baloldali kormány lenne hatalmon.