Keresztes Imre főügyész elmondta, hogy előre kitervelten, több emberen, hivatalos személy sérelmére elkövetett emberölés kísérletével és robbanóanyaggal visszaéléssel gyanúsította meg a Központi Nyomozó Főügyészség a tegnap elfogott fiatalembert.
Keresztes Imre, Papp Károly, Hajdu János. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
A gyanúsítottról elmondták, hogy magyar állampolgár, ezidáig nem szerepelt a bűnügyi nyilvántartásokban, és nem budapesti érdekeltségű. A főügyész elmondta: a férfi a gyanúsítás ellen és őrizetbe vétele ellen is panasszal élt, ugyanakkor a főügyészség kezdeményezi előzetes letartóztatását. A férfi élt azzal a jogával, hogy nem tesz vallomást.
Beszámolt arról is, hogy a gyanúsított a felvételek alapján egyedül követte el a bűncselekményt, a nyomozás során nem merült fel, hogy bérgyilkosként robbantott volna.
A gyanúsított beszámíthatóságának korlátozottságáról szóló sajtóhírekre a főügyész azt mondta: a gyanúsítás még csak most történt meg, de mint ahogy minden ilyen súlyos esetben, ennek vizsgálata a későbbi nyomozás feladata lehet.
A KNYF vezetője hangsúlyozta, hogy a nyomozás folyamatos, még nem fejeződött be; a bizonyítékok ismertetése, értékelése az eljárás jelenlegi szakaszában nem lehetséges. Közölte: a nyomozást a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodával (KR NNI) együttműködésben végezték és végzik. Keresztes Imre tájékoztatása szerint kezdettől minden lehetséges verziót vizsgáltak a robbantással összefüggésben, és ez a munka továbbra is tart: sok körülményt kell még bizonyítani, felderíteni. Leszögezte ugyanakkor: több erős bizonyíték szól az elfogott férfi ellen, és nem volt megalapozatlan a félelem attól, hogy a gyanúsított újabb hasonló bűncselekményt követhet el. Ezért megnyugtató, hogy már őrizetben van az illető - jegyezte meg.
Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgatója megerősítette, hogy Keszthelyen fogták el tegnap késő délután a gyanúsítottat, a helyszínre páncélozott autókkal és rengeteg fegyveressel vonultak ki. A férfi az autójában várakozott a Balaton parti Csík Ferenc sétányon, egy, a forgalomtól elzárt területen. Tűzszerészi vizsgálat után a műveleti egységek behatoltak egy házba, ahol "más célszemélyt nem találtak"; ezután a feltételezett elkövetőt Budapestre szállították.
A TEK az ország több pontján végzett akciókat szerdán, azonban a sajtóhírekkel ellentétben nem igaz, hogy ezek mindegyike a Teréz körúti robbantással lett volna összefüggésben.
A TEK vezetőjének elmondása szerint a „célszemély” elfogását követően egy másik településen – a sajtóhírek szerint Karmacson - átvizsgáltak egy épületet a tűzszerészek biztosítása mellett, de ott „más célszemélyt nem találtak”. Ez kissé ellentmondásos, hiszen ha a nyomozás – mint állítják - azt bizonyította, hogy magányos elkövetőről van szó, nem tudni, még milyen további „célszemélyt” kereshettek.
Mi van a vadászokkal? Szerdán még arról szóltak a híradások, hogy az ország összes vadásztársaságát megkeresték azzal, hogy a nyomozók szeretnék kideríteni, végzett-e próbarobbantást valahol a tettes. Ha igen, a helyszínén maradhattak bizonyítékok, nyomok, például a robbanás után maradt kráterben, szögek, más maradványok lehetnek. Ennek azonnali jelzését kérték a vadászoktól.
Mi van a vérdíjjal? Nehezen értelmezhető, amit Papp Károly közölt: nem kell kifizetni a tízmilliós nyomravezetői díjat, mert klasszikus felderítő munka során jutottak el a gyanúsítotthoz. Ha a főügyészség jelzi, hogy nem szükséges a díj fenntartása, akkor visszavonja. Ez arra is utalhat, hogy talán nem teljesen bizonyosak az elkövető kilétében. Egy biztos: 24 órával az elfogás után a körözést és a vérdíjat még nem vonták vissza. Mi van a harcjárművekkel?
A tájékoztatón nem derült ki, hogy a TEK miért vonultatott fel egy kis faluban egy házkutatáshoz három toronygéppuskával felszerelt páncélos harcijárművet. Az azonban kiderült, hogy a belügyminiszter egy korábbi állításával szemben a BTR-80-as járművekre mégiscsak nehézfegyverzetet szereltetett a TEK.
Szeptember 24-én este egy házi készítésű bombát robbantott egy férfi, éppen akkor, amikor az arra járőröző két rendőr a bombát rejtő táska mellé ért. A nyomozók szerint a támadó célja egyértelműen a rendőrök elleni támadás volt. Mindketten súlyosan megsérültek, de azóta mindketten elhagyhatták a kórházat.
Papp Károly országos rendőrfőkapitány a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a sérült rendőrök állapota folyamatosan javul, és pár hónapon belül akár újra is dolgozhatnak. Mint mondta, mintegy ezer bejelentés érkezett az üggyel összefüggésben; ezek közül egyiket sem "tették félre", a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda valamennyit ellenőrizte. A főkapitány megköszönte a társszervek együttműködését és jelezte: az Országos Rendőr-főkapitányság továbbra is biztosítja a főügyészség számára a humán erőforrásokat és a technikai eszközöket az ügy felderítéséhez.
A főügyész nem beszélt arról sem, hogy találtak-e a házkutatások során további robbanószert a gyanúsítottal összefüggésben. Csak annyit mondott el, hogy nagyon sok bizonyítékot szereztek be, külön megjegyezve, a szakértők is éjjel-nappal dolgoztak azért, hogy a nyomozás során előbbre juthassanak. Hangsúlyozta ugyanakkor, sem a nyomozás, sem az egyes bizonyítékok nem nyilvánosak, így nem reagált a főügyész arra a sajtóhírre sem, hogy a gyanúsított édesanyjának DNS-e vezette el a hatóságokat a gyanúsítotthoz.
A robbanószerkezettel összefüggésben Keresztes Imre megerősítette, hogy abban szögek voltak, ereje látható volt a felvételeken is. Arra a kérdésre, hogy van-e a gyanúsítottnak a robbanószerkezettel kapcsolatban speciális képzettsége, a főügyész azt mondta: "erre csak azt tudom mondani, hogy elkészítette, és működött". Szintén kérdésre válaszolva azt mondta: amikor a gyanúsított látókörbe került, a lehető leggyorsabban eljárás alá vonták, "pont azért, nehogy történhessen még egy hasonló bűncselekmény, mert az elviselhetetlen lett volna".
A 11 órakor kezdődő sajtótájékoztatót az atv.hu is közvetítette:
Nem kell kifizetni a 10 milliót
Papp Károly elmondta, hogy klasszikus felderítő munka során jutottak el a gyanúsítotthoz, így nem kell kifizetni a 10 milliós nyomravezetői díjat. Amennyiben a főügyészség jelzi számára, hogy nem szükséges a nyomravezetői díj fenntartása, úgy vissza fogják vonni azt.
Forrás: police.hu (18+)