MSZP;Jobbik-Konzervatívok;menekültek;Alaptörvény-módosítás;letelepedési kötvény;

- Kufárkodik a Jobbik a menekültekkel

Miután a Jobbik "a kétharmadban kisegítő partner", így Vona Gábor ultimátumot adhat Orbán Viktornak, zsarolhatja a miniszterelnököt. Erre tegnap az ATV Start műsorában figyelmeztetett az MSZP elnöke. 

Molnár Gyula emlékeztetett, az alaptörvény-módosítás kétharmadához a jobbikos képviselők szavazatára is szükség van. Ezért a Jobbik elnöke mondhatja, hogy csak akkor voksolnak a kormányfő számára olyan fontos javaslat mellett, ha Orbán a betelepítés minden formáját elutasítja, beleértve a letelepedési kötvényt is. "Hogy ez most egy színjáték-e, ezt majd döntsék el az emberek és a választók" - közölte Molnár. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a Jobbik által javasoltakat az MSZP már három hete felvetette. A pártelnök szerint az október 2-ai kvótanépszavazás nem adott semmilyen felhatalmazást az alaptörvény-módosításra, ezért úgy gondolja, hogy az MSZP semmilyen ultimátumot nem adhat. Megerősítette, a szocialisták az alaptörvény-módosításról továbbra sem hajlandók tárgyalni a miniszterelnökkel, így a keddi találkozón a ma kezdődő EU-csúcs témáiról egyeztettek.

Azt, hogy Orbánnak nem sikerült maga mellé állítania Molnárt, ezért a szocialisták nem támogatják az alaptörvény-módosítást, kedden a kancelláriaminiszter is elismerte. Ami a letelepedési kötvényt illeti, arról Lázár János annyit közölt, annak rendszeréről Varga Mihály jelentést készít az ország felminősítése után a kormánynak. A kabinet ugyanis sorra veszi az adósságfinanszírozás különböző módozatait, így a letelepedési kötvények ügyét is. Ezt követően szólalt meg Tuzson Bence kormányzati kommunikációs államtitkár, aki Vona szemére hányta, hogy "ez a sorban a sokadik javaslata a Jobbik elnökének". Azt állította,a kormány minden eddigi, és ezt követően felvetődő javaslatot megvizsgál.

Tuzson tegnap a Kossuth Rádióban már úgy fogalmazott, a Jobbik nem szeretné figyelembe venni az emberek akaratát és nem fogja támogatni az alaptörvény módosítását. Megismételte, a párt már a sokadik feltételt támasztja az alaptörvény módosításához. Korábban szerettek volna egyes rendelkezéseket kétharmados módosításokhoz kötni, most pedig "ettől szinte teljesen független kérdésben", a letelepedési kötvénnyel kapcsolatban "szeretnének mást, mint korábban". A pártvezető próbál alkupozícióba kerülni, de amikor nemzeti ügyről van szó, ki kell derülnie, ki támogatja azt és ki támaszt feltételeket. Erről már Kovács Zoltán kormányszóvivő beszélt szintén tegnap reggel a közszolgálati rádióban.

Vélhetően a kormányzati parancsnak eleget téve a jobbikos feltétellel kapcsolatban tegnap Kósa Lajos is azt hangsúlyozta, az alkotmánymódosítás és a letelepedési kötvény sehogy nem kapcsolódik egymáshoz. "Vagy nemzeti érdek valami, vagy sem(...) Vagy hazafi vagyok, vagy hazaáruló". "Magyarország biztonsága, a magyar emberek védelme nem alku tárgya" - figyelmeztetett. A Fidesz frakcióvezetője szerint Vona Gábor "összevissza beszél és hazudik" a népszavazás és az alaptörvény-módosítás ügyében. Vonát idézte, aki korábban kijelentette, aki nem szavazza meg a betelepítés elleni alaptörvény-módosítást, az hazaáruló.

Az MSZP felhívja a Jobbikot, hogy ne "kufárkodjon" az alaptörvény módosításával, ha azt nemzeti ügynek tartja. Szakács László, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese felszólította a Fideszt, mutasson egy olyan kötvényvásárlót, akinek letelepedése nemzetgazdasági szempontból indokolt volt. Emlékeztetett, a szocialisták szeptemberben nyújtottak be törvényjavaslatot, amely a letelepedési kötvények azonnali megszüntetését kezdeményezte. Ezt az Országgyűlés tárgysorozatba sem vette.

A Jobbik tegnap megüzente: Volner János frakcióvezető szövegszerű javaslatot tesz a parlamenti frakciók mai egyeztetésén az alaptörvény módosítására. Amennyiben a kormánypártok azt szeretnék, hogy a Jobbik november 8-án megszavazza a módosítást, akkor november 7-ig hatályon kívül kell helyezni a letelepedési kötvényről szóló passzusokat az idegenrendészeti törvényben. Véleményük szerint "a legnagyobb dilettantizmus" azt mondani, hogy a kötvényeknek és a bevándorlásnak semmi köze egymáshoz, mert előbbi egy olyan nemzetbiztonsági kockázat, amit ki tudnak használni a terroristák, illetve az őket finanszírozó emberek".

A parlamenti frakciók vezetőit hétfőn, napirend előtti felszólalásában hívta ma délelőttre újabb egyeztetésre Kósa Lajos.

Négy éve a kormánypártok saját magukhoz képest komoly válságban voltak. Tartósan kétmillió alatt volt a választóik száma, jelentősebb ellenzéki tüntetések voltak, és átütő jóléti intézkedéseket sem voltak képesek végrehajtani. Az ellenzéki oldal is megosztott volt – úgy, mint most – és október 23-a, Bajnai Gordon megjelenése egyszerre növelte a zavart és a reményt a kormányváltást akaró szavazók körében. A Policy Agenda a négy évvel ezelőtti helyzetet hasonlította össze a maival.