Az LMP ezt egyenesen abszurdnak tartja, hiszen nem azért van munkaerőhiány Magyarországon, mert az állami szektorban sokan dolgoznak, hanem azért, mert az alacsony bérek miatt az emberek külföldre menekülnek a saját hazájukból - hangsúlyozta Szél Bernadett. Hozzátette: Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség államtitkára több százezer ember utcára küldésével "kampányolt", Lázár János, Miniszterelnökség vezető miniszter pedig 10 ezrek elbocsátásáról beszélt.
Az ellenzéki képviselő úgy vélte: ma Magyarországon az állami szféra egyáltalán nem nagy, a közszféra összlétszáma nemzetközi összehasonlításban nem nagyobb más, hasonló fejlettségű országokénál. Szerinte a versenyképesség nem az állami szféra nagyságával függ össze, sokkal inkább azzal az intézményesített korrupcióval, ami ma Magyarországon működik.
Az LMP társelnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy jelenleg a közszférában is munkaerőhiány van, mert az elmúlt évek folyamatos átszervezései miatt az ott dolgozók túlterheltek, de az állami cégek is munkaerőhiánytól szenvednek, például a MÁV-nál ez már a működőképességet veszélyezteti. Úgy vélte: a kormánynak inkább a közmunkásoknál kellene "körülnéznie", ha a munkaerőhiányon kíván enyhíteni, hiszen a 230 ezer közmunkás jelentős része átképezhető lenne.
Szél Bernadett a Fidesz gazdaságpolitikáját tette felelőssé a munkaerőhiányért, mert szerinte a kormány által meghirdetett "olcsó bérek politikája" miatt olyan bérválság alakult ki, amelynek következtében a magyar emberek jelentős része külföldön keres munkát.
Az LMP ezzel szemben a megoldást a béremelésben látja, valamint a több pénzt fordítana a szakképzésre, az oktatásra és a hazai kis- és közepes vállalkozások támogatására - ismertette Szél Bernadett, emlékeztetve arra, hogy az LMP parlamenti vitanapot is kezdeményezett a munkaerőhiány okairól. Hangsúlyozta: amennyiben a kormány nem áll elő érdemi javaslattal a munkaerőhiány és a bérválság kezelésére, akkor le kell mondania.