A tárca azzal indokolta a döntést, hogy az internetes leleplező portál egy sor olyan dokumentumot közölt, amellyel a november 8-án esedékes amerikai elnökválasztást befolyásolja. „Ecuador kormánya számára alapvető, hogy nem kíván beavatkozni más országok belpolitikájába, választási eljárásába és egyetlen jelöltet sem támogat”. Kiemelték, hogy a Hillary Clinton-dokumentumok közlése egyedül a Wikileaks döntése volt. Az oldalon legutóbb a volt külügyminiszter kampányából tettek közzé leiratokat, köztük a demokrata jelölt választási hadjáratát irányító John Podesta emailjeit. Az egyikből kiderül, hogy Hillary Clinton baráti viszonyt ápol a Goldman Sachs bank vezetőivel, ami sok szavazónak nem tetszhet, mivel túl közeli a kapcsolata a Wall Street „farkasaival”. Azt is elmondta a pénzintézet vezetőinek, hogy titokban beavatkozna Szíriában.
Clinton stábja azt állította, hogy a dokumentumokat orosz kibertámadás révén szerezték meg. A stáb nem erősítette meg, hogy a kiszivárogtatott dokumentumok hitelesek-e vagy sem, de semmi sem utal arra, hogy hamisítványokról lenne szó.
Először a Wikileaks aktivistái közölték, hogy korlátozták Assange internetes hozzáférését, magyar idő szerint szerda hajnalban azonban ezt az ecuadori külügyminisztérium is elismerte.
Ecuador 2012-ben nyújtott menedéket az ausztrál Assange-nak, akit két svéd nő szexuális erőszakkal vádol, ezért eljárás, illetve az Egyesült Államoknak való kiadatás fenyegetné.