1956;emlékév;

Debrecenben ünnepségre érkezik egy T34-es FOTÓ: MTI/CZEGLÉDI ZSOLT

- Titkolóznak az emlékévről

Egyelőre nem világos, mikor tudhatjuk meg, pontosan mire költötte el az '56-os emlékbizottság azt a 13,5 milliárdot, amit a forradalom 60. évfordulójának lebonyolítására kapott. Balog Zoltán tájékoztatása szerint a bizottság 7,5 milliárd forintot biztosít civil szervezetek, közintézmények és önkormányzatok számára a programokra kiírt pályázathoz, 4,6 milliárd forint pedig a központi programok megvalósításának fedezete.

Idén vélhetően nem tudjuk meg, mire ment el az elkülönített 13,5 milliárd forint az '56-os emlékév keretein belül, hiszen Balog Zoltán korábban közölte, hogy az emlékbizottság rengeteg támogatást osztott ki a megemlékezések szervezésére - 283 település nyert el pályázati forrást -, de csak a programok lezárása után adnak részletes tájékoztatást az emlékév pályázatairól. 

Schmidt: ez a párt, még az a párt
Sajnálatos, hogy az MSZP "nem képes szakítani szégyenteljes múltjával, ez a párt még mindig az a párt" - így reagált Schmidt Mária arra, hogy az MSZP nem írta alá az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójának közös ünneplésére felhívó nyilatkozatot, amelyet az Országgyűlés elnöke kezdeményezett. A parlamenti pártok közül a Fidesz és a Jobbik elnöke, valamint a KDNP és LMP frakcióvezetői látták el kézjegyükkel a felhívást. Az MSZP közölte, távol maradnak a közös nyilatkozat aláírásától, mert "ilyen kormánnyal, különösen 1956 évfordulóján, nem lehet együtt ünnepelni" - olvasható a közleményben.

A bizottságot is elnöklő miniszter szerint, ha menet közben is bele lehetne látni a részszerződésekbe és az elszámolásokba, az csak megzavarná a lebonyolítást, és szerinte nem is lenne tisztességes azokkal szemben, akik megvalósítják a programokat. A 13,5 milliárd úgy oszlik meg, hogy abból a bizottság 7,5 milliárdot biztosít civil szervezetek, közintézmények és önkormányzatok számára a programokra kiírt pályázathoz, 4,6 milliárd forint pedig a központi programok megvalósításának fedezete.

A pénzek elosztásáért kormánybiztosi rangban Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója felel, aki hangoztatta: Orbán Viktor utasítása, hogy "el kell érni a fiatalokat, azt a nyelvet kell megtanulni, ahogy a ma fiataljai beszélnek, ezért azt várja el a bizottságtól, hogy a program fancy, szexi és trendi legyen". Így keletkezett például a "halszagú dalként" ismertté vált Desmond Child-alkotás, amelyért ugyan 50 millió forintot fizettek, a közmédia rádiója mégsem játssza.

A 444 kérdésére az MTVA sajtóosztálya csupán annyit mondott, hogy a dal premierje után nem tették be a Petőfi Rádió lejátszási listájába, "a dallal majd az '56-os forradalom- és szabadságharc 60. évfordulója, valamint az ünnepi megemlékezések közeledtével találkozhat többet a Petőfi rádión" - egyelőre nem találkoztunk vele, holott e hét vasárnapja már október 23-a. Balog szavai alapján azt sem fogjuk egyhamar megtudni, hogy ha elvileg senki sem kért pénzt a dal elkészítéséért, akkor mi került rajta 50 millióba.

Schmidt az őket pénzszórással vádolóknak úgy reagált: a baloldali-liberális-Jobbikos médiatengely összehangolt támadásáról van szó. A kormányzati politikusokkal teletömött emlékbizottság úgy érzi, az emiatt megfogalmazott kritikák „a kommunista és náci diktatúra lejárató kampányait” idézik. Felvetik azt is, hogy nem is a dallal volt gond, hanem a saját dalát plagizáló Childot csak azért támadták, mert meleg.

A Terror Háza igazgatója jól sáfárkodik a rá bízott milliárdokkal, hiszen Józsefváros például ingyen átadta a Gerilla Pressnek csaknem két hónapra a Horváth Mihály teret, ahol '56-re emlékeznek.

Végleges a program
Terrorveszélyre hivatkozva korlátozhatják a hatóságok az október 23-ára tervezett, ellenzéki fellépést - mondta Vargha Tamás. A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára kifejtette: a Kossuth Lajos térre tervezett ünnepi rendezvényen garantálni kell a megfelelő biztonsági környezetet, biztonsági okokra hivatkozva lezárják a Vértanúk terét, illetve a pesti alsó rakpartot. Október 23-án, vasárnap reggel kilenc órakor zászlófelvonással kezdődik a nemzeti ünnep a Kossuth téren. Délután 3-kor Orbán Viktor és Andrzej Duda, Lengyelország köztársasági elnöke mondja el itt beszédét. Este hétkor Szabadságkoncert, 1956 címen a Papp László Budapest Sportarénában ingyenes tömegrendezvény kezdődik.
Az eseménysorozat már október 20-án délelőtt 11 órakor elkezdődik, a Corvin köznél Schmidt Mária, az 1956-os emlékév kormánybiztosának beszédével. Október 22-én, szombat délután fél 6-kor Tarlós István főpolgármester ünnepi beszédét hallgathatjuk meg. Kedden, október 25-én tudományos konferenciát tartanak a Parlamentben, ahol Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Marek Kuchcinski, a lengyel Szejm elnöke, illetve Stanislaw Tillich, Szászország miniszterelnöke tart előadást. Október 26-án és november 3-án Balog Zoltán miniszter, az 1956-os emlékbizottság elnöke mond beszédet. November 4-e a Nemzeti gyász emléknapja, reggel 9-kor felvonják, majd félárbocra eresztik a nemzeti lobogót a Kossuth téren. Délelőtt 11-kor Áder János köztársasági elnök mond beszédet. Este 6-kor a Szent István-bazilikában Requiem a hősökért címmel emlékkoncertet tartanak.



 Halálra gázolt a vonat egy embert Pásztó és Tar között kedd este, ezért a Hatvan-Somoskőújfalu vonalon utazóknak 60-90 perces késésekre kell számítaniuk - tájékoztatott a Mávinform.   Közölték: a helyszínelés idejére lezárták a vágányt a két Nógrád megyei állomás között, így ezen a szakaszon vonatpótló autóbuszok forgalomba állítására lehet számítani.