Kern szerint amennyiben a kormánykoalíció két pártja, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) és az Osztrák Néppárt (ÖVP) nem nyújt megoldást a helyzetre, kétséges lesz a fennmaradásuk. A kancellár szerint határozott politikai irányváltásra és világos beszédre van szükség, hiszen az utóbbi hónapok menekülthulláma miatt "kulturális irritáció" érzékelhető.
A kancellár úgy vélte, hogy az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ), az Alternatíva Németországnak (AfD) vagy a franciaországi Nemzeti Front (FN) akadályát jelentik azoknak a politikai struktúráknak, "amelyeket a második világháborút követően kiépítettünk".
Meglátása szerint az emberek nem azért szavaznak ezekre a pártokra, mert azt remélik, hogy az életükben pozitív változások fognak bekövetkezni, hanem a fennálló rendszert és a politikai elitet akarják "térdre kényszeríteni", mert deklasszáltnak és kitaszítottnak érzik magukat. Kijelentette, hogy az FPÖ magas támogatottsága nem fog máról holnapra megszűnni. Emlékeztetett: ennek a folyamatnak az első jele volt, hogy a két korábbi nagy párt jelöltje az államfőválasztás első fordulója után kiesett.
A tavasszal rendezett elnökválasztás második fordulójába a szabadságpárti jelölt, Norbert Hofer és a zöldek jelöltje, Alexander Van der Bellen került. A szociáldemokrata induló ugyan megelőzte néppárti riválisát, azonban már az első fordulóban eldőlt, hogy - a második Osztrák Köztársaság korszakában először - nem a két hagyományos nagypárt valamelyike adja majd az elnököt. A nem várt eredmény azt jelezte, hogy az SPÖ és az ÖVP népszerűsége történelmi mélyponton van.
A hét végén ismertetett két közvélemény-kutatás szerint továbbra is az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) a legnépszerűbb Ausztriában. A Gallup intézet október elején készített felmérése szerint az ellenzékben lévő FPÖ 34, a kormánykoalíció nagyobb pártja, az SPÖ 27, a kisebbik fél, az ÖVP 19 százalékon áll.