Montenegró;parlamenti választások;DPS;Milo Djukanovic;

- Djukanovic túlélte a montenegrói csatát

Milo Djukanovic pártja, a DPS szerezte meg a legtöbb mandátumot, 36-ot a vasárnapi montenegrói parlamenti választáson, de a párt egymaga nem tud kormányt alakítani a 81 fős törvényhozásban. A négy ellenzéki párt összesen 39 képviselői helyet mondhat magáénak, vagyis ez sem elegendő az új kabinet létrejöttéhez.

Rendkívül kiélezett helyzet alakult ki, amelyben a DPS korábbi koalíciós partnere, a szociáldemokrata párt, valamint a kisebbségek képezik a mérleg nyelvét.

Djukanovic mindenesetre bejelentette győzelmét. Mint fogalmazott, pártja megvédte Montenegrót abban, hogy az ország az euroatlanti integráció felé haladhasson tovább. Azt közölte, hagyományos partnereivel, a kisebbségi pártokkal hamar létrehozza a koalíciós kormányt. Predrag Sekulic, a DPS illetékese szerint a „természetes szövetségesekkel” 43 mandátumuk lenne.

A négy legnagyobb ellenzéki párt már a választás előtt bejelentette, hogy nem lépnek koalícióra Djukanovic tömörülésével. Ugyanakkor az ellenzéki blokk sem látszik egységesnek. A legnagyobb ellenzéki tömörülés, a Demokrata Front például Oroszország felé húz, s nem támogatja az ország NATO-csatlakozását, a Klucs nevű, harmadik helyen végzett párt viszont szintén az euroatlanti integráció híve.

Amennyiben mégiscsak ezek a pártok lépnének koalícióra egymással, nehéz lenne elképzelni közöttük a tartós együttműködést. Az ellenzéki koalíció további két pártja „Becic demokratái”, valamint Djukanovic egykori tanácsadója, Ranko Krivokapic szociáldemokratái.

A döntés kulcsa elsődlegesen a bosnyák, az albán és a horvát kisebbség kezében van. Az ellenzék figyelmeztette képviselőiket, alaposan fontolják meg, kit támogatnak. Mint a Demokrata Frontot vezető Miodrag Lekic fogalmazott, „Djukanovic vereséget szenvedett”. Lekic elismerte, ők sem gyűjtöttek össze elegendő mandátumot.

A kisebbségek hagyományosan a DPS-hez húznak, így valószínűbbnek tűnik az, hogy a kormánypárt maradhat hatalmon. Erre utal a bosnyákok pártjának vezetője, Suljo Mustafic is, aki úgy foglalt állást, hogy az euroatlanti erők nyerték a voksolást. Mint mondta, nem elégedett a párt szereplésével, amely a 2012-es három képviselői hellyel szemben most csak kettőt szerzett. Hozzátette, a horvátok és az albánok pártjával közösen döntenek az új koalícióról.

Az Európai Tanács csütörtöki és pénteki csúcstalálkozóján szót ejthetnek arról, hogy Oroszország uniós szélsőjobboldali pártokat támogat, ezzel befolyásolni kívánja az EU tagállamainak belpolitikáját – értesült a Financial Times.