Mozart;Salzburg;

A több mint 900 éves vár legizgalmasabb részei a középkori hercegi szobák FOTÓ: NÉPSZAVA

- Egy ékszerdoboz csodái

Évente több mint egy millió turista zarándokol el Mozart szülővárosába. Sokan kifejezetten a Muzsika hangjai című világhírű film helyszíneit keresik, de ez a csodálatos város azért sokkal többet nyújt, mint amit a film- és zenerajongók gondolnak. Egy olyan különleges ékszerdoboz, melyet kívülről és belülről is érdemes megcsodálni.

Akár egy napra, akár egy hosszú hétvégére megyünk, Salzburg olyan hely, amely biztosan elkápráztatja a vendéget. Aki elmerül a remekbe szabott részletek feletti gyönyörködésben, biztosan talál magának kedvencet. Már csak azért is, mert Salzburg egy viszonylag kicsi, de annál izgalmasabb város. Három-négy napot simán el lehet itt tölteni anélkül, hogy akár egy percig is unatkoznánk. Persze, az sem baj, ha csak egy napunk van, hiszen a legfőbb látványosságokat így is be lehet barangolni. Ha viszont több napra maradunk, akkor a szállás bizony eléggé megterheli a pénztárcánkat. Különösen akkor, ha az ünnepi játékok idején - vagyis augusztusban - akarunk a városban lenni. Ha tehát nem szeretnénk egymás sarkát taposva vonulni a hangulatos utcákon, ezt az időszakot nyugodtan felejtsük el.

Az erőd sziklán áll

A városba többféleképpen is el lehet jutni. A railjet szerelvényeken wifi és kényelmes ülések vannak, a határt elhagyva villámsebesen haladnak. Mintegy hat óra alatt érnek Budapestről Salzburgba, a retúrjegyek 39 eurótól kaphatók. Persze kocsival is lehet menni, az út 650 km, de Salzburgban olyan jó a tömegközlekedés, hogy a városban nem feltétlenül kell az autó.

A városról igazán elmondható, hogy szinte minden szegletét érdemes közelről megszemlélni. Az 1077-ben Gebhart érsek által építtetett Hohensalzburg vára Közép-Európa legnagyobb, teljesen épen fennmaradt erődítménye. Ide fel lehet jutni felvonóval vagy gyalog, a csodás kilátás mindenképpen megéri a fáradtságot. A több mint 900 éves vár legizgalmasabb részei a középkori hercegi szobák. A vár sok éven át működött védő erődítményként, időnként a hercegérsekek rezidenciájaként, de ha kellett, kaszárnyának és börtönnek is használták.

Az erődítményt Leonhard von Keutschach (1495-1519) érsek uralkodása alatt nagymértékben kibővítették, ekkor nyerte el máig változatlan külsejét. Az átalakítások a vár belsejét is érintették: az Arany Terem és az Arany Szoba falait csodálatos gótikus faragásokkal és festményekkel díszítették. Itt tartotta például fogva öt éven át, egészen 1617-ben bekövetkezett haláláig Wolf Dietrich hercegérseket unokaöccse és követője a trónon, Markus Sittikus. Közelről megszemlélve érthetővé válik, hogy hosszú fennállása alatt miért nem sikerült bevennie egyetlen ostromlójának sem.

Mozart minden mennyiségben

Ha Salzburg, akkor Mozart. A zeneszerzővel szinte minden lépésnél találkozhatunk, rengeteg formában. Pohár, póló, hűtőmágnes vagy akár csokoládé nem képzelhető el a város világhírű szülöttének arcképe nélkül. Ahogyan az sem, hogy a turista végig ne fényképezze Mozart életének összes fontos helyszínét. Meg lehet nézni az első hajtincsét, az ágyát, a gyerekkori hegedűjét, de aki szeretne, a leghíresebb operákba is belehallgathat, és persze sok Mozart relikviát vásárolhat. A szülőház persze nem keverhető össze lakóházával, de egy idő után az ember már elvész a részletekben. Míg utóbbi egy tágas villa, addig előbbi egy meglehetősen szűk ház, melynek harmadik emeletén született meg 1756. január 27-én Wolfgang Amadeus. Egyébként a kultusz nem újkeletű.

A Nemzetközi Mozart Alapítvány 1880. június 15.-én nyitott először múzeumot a zeneszerző szülőházában, s az utóbbi évtizedekben folyamatosan átépítettek és bővítettek. Megnézhetjük a zeneszerző kiválóan megőrzött hangszereit, de akár a kor polgári otthonainak hangulatát is érezhetjük, hiszen Mozart volt szomszédasszonyának egykori otthonában egy „Mozart korabeli salzburgi polgári lakás“-t rendeztek be.

A Dómnegyed (DomQuartier) 2014 májusától Salzburg belvárosának különleges látványossága. Mindössze egyetlen belépő elegendő a különleges múzeumi körsétához, amely a látogatók elől 200 évig elzárt helyekre enged most betekintést. A kulturális túra a Residenz dísztermeiben indul, aztán a Residenz Galéria, a Dómmúzeum és a St. Peter Múzeum falai között folytatódik. Az érdeklődők a Rossacher féle barokk gyűjteményt is megcsodálhatják a Salzburg Múzeumban. A 15 ezer négyzetméternyi pazar különlegesség igazán megéri a befektetést.

Finomságok nagy választékban

Ha már befektetés, rengeteget spórolhatunk a Salzburg-kártya használatával. A kártya 24 euró a felnőtteknek és 12 a gyerekeknek 24 órára, ezért a város összes múzeumába be lehet ingyen menni, és ezekbe ingyen el lehet jutni a tömegközlekedési eszközökkel. Kihagyhatatlan program, a Stiegl sörfőzde, ahol végig követhetjük, hogyan készül a sör. Egy vicces kiállításon tanulmányozhatjuk, mi minden szükséges ahhoz, hogy a komlóból habzó nedű legyen. A sörgyár legtöbbet fotózott része a sörtorony.

Ha pedig iszunk, akkor mindenképpen együnk is! Választhatunk a különleges éttermek között akár korok szerint is, hiszen itt működik a világ legrégebben működő étterme, a St. Peter. A több mint 1200 éves hely a belvárosban található, a mellette álló monostort még Szent Rupert alapította 696-ban. Ennél kicsit fiatalabb a Gasthof Schorn. Ezt csak 1612-ben nyitották. Aki kedveli az osztrák ízeket az biztosan nem hagyja ki a tradicionális salzburgi galuskát. Télen pedig azt is kipróbálhatjuk, milyen az igazi forralt sör.

Salzburgban minden ínyenc, édesszájú nassoló és éjszakai bagoly talál kedvére való vendéglátó helyet. Például a Café Tomaselliben, Ausztria legrégebbi kávéházában nem szabad egy csésze egyszerű kávét rendelni. Itt minden olyan kifinomult és rokokó, mint a Mozart golyó, amely nélkül nem indulhat haza senki Salzburgból.

Legalább 55 ember életét veszítette szombaton Bagdadban, több támadásban. Öngyilkos merénylő robbantotta fel magát egy síita fesztiválon, az asúra napján. Az iszlám vallási ünnepek közül ez az egyik legfontosabb, Morraham hónap tizedik napján tartják, Mohammed próféta dédunokája, a VII. században elhunyt Husszein emlékére.