A B3 Takarékszövetkezet és a Fókusz Takarékszövetkezet - tőzsdén kívüli ügylet keretében - vásárolta meg az Spéder tulajdonában levő A 64 Kft. teljes részvénycsomagját. Ezzel a lépéssel a takarékszövetkezetek tovább növelték a már korábban, tőkeemelés során szerzett részesedésüket. Az FHB legnagyobb részvényese a Népszabadság felszámolása okán elhíresült Heinrich Pecina-féle VCP Finanz Holding Kft.
A Spéder birodalom hanyatlása nem tegnap kezdődött. A kormány, illetve a Magyar Nemzeti Bank kulcsembereivel a takarékszövetkezeti rendszer átszervezése folyamán ütközhetett, ám hogy miért vált pontosan kegyvesztetté, azt csak sejteni lehet. Szakmai körökben azt tartják, túl messzire ment a Takarékbank, valamint a takarékszövetkezetek közös üzletekbe terelésekor. Többeknek nem tetszett az FHB valamint a posta üzletelése sem, amelynek során közös cégek születtek, ám több esetben felvetődött, hogy az államot vagyonvesztés is érhette. Emiatt Tóth Bertalan szocialista képviselő feljelentéseket is tett.
Tavaly ősszel jelzésértékű volt, hogy a Magyar Nemzeti Bank elkezdte feltárni a hiányosságokat a folyamatosan veszteséges és emiatt fogyatkozó tőkéjű FHB bankokat - amelyek közül a jelzálogintézetet jegyzik a tőzsdén - emlékeztet a HVG. Az informatikai hiányosságok kijavításán túl a tőkehelyzet rendezését is előírta az MNB. Ekkor a Spéder befolyása alatt álló takarékszövetkezetek és a Takarékbank sietett az FHB segítségére egy 30 milliárd forintos tőkeinjekcióval.
Idén nyár elején indult - vélhetően kormánykörök engedélyével és a média segédletével -, totális támadás a bankvezér ellen. Lejáratókampány, házkutatás, a hozzá közelálló vezetők eltávolítása a takarékszövetkezeti integráció és a posta irányításából, majd a BIF ingatlancégből kényszerült kiszállni - mindezeken keresztül szinte egyenes út vezetett a mai bejelentéshez. Spédernek tulajdonképpen mindössze egy komolyabb érdekeltsége maradt: a médiaportfóliója.
A korábban az OTP Bank második embereként dolgozó Spéder 2008 áprilisa óta töltött be pozíciókat az FHB-nál, és az A 64 Kft. nevű cégén keresztül ekkor érte el az 5 százalékos tulajdoni hányadot is.