Az osztrák fővárosban tiltakoztak a Népszabadság dolgozói, miután múlt szombaton a Mediaworks drámai gyorsasággal felfüggesztette a legnagyobb magyar politikai napilap megjelenését. A Mediaworks, amely a Vienna Capital Partners (VCP), az osztrák pénzügyi befektető, Heinrich Pecina tulajdonában van, gazdasági okokra hivatkozott, de a döntés mögött politikai okok állnak, a lap beszántását, az ellenzéki sajtó felszámolásának újabb állomását, egyértelműen Orbán Viktor kormányfő személyes döntésének tudják be sokan.
Lopják a szabadságunk! – Repüljenek! címmel tüntetést szervez három ellenzéki párt október 16-án vasárnap délután 3-tól a budapesti Szabad sajtó útra. Az Erzsébet híd pesti oldalán beszédet mond Hargitai Miklós, a Népszabadság újságírója, Jávor Benedek, a Párbeszéd társelnöke, Hadházy Ákos, az LMP társelnöke és Juhász Péter, az Együtt alelnöke is.
A Népszabadság munkatársai délelőtt 10 órától nemzetközi sajtótájékoztatót tartottak a Concordia Sajtóklubban, ahol Gergely Márton főszerkesztő-helyettes ismertette németül a történteket a nemzetközi sajtó több mint kéttucatnyi képviselője előtt. A megjelentek között felfedezni vélték a VCP és a magyar nagykövetség emberét is. A lap munkatársai több interjút is adtak, az osztrák közszolgálati rádióban így már délben részletes beszámoló hangzott el a sajtótájékoztatóról.
A szerkesztőség újságírói ezután felkeresték a Népszabadság tulajdonosa, a Vienna Capital Partners bécsi irodáját, ahol Heinrich Pecina távolléte miatt az első asszisztens fogadta őket, aki átvette a lap kéréseit tartalmazó listát, amelyet az ígéretek szerint továbbítanak Pecinához. A szerkesztőség haladéktalan, hihető magyarázatot vár arra, miért zárták be Magyarország vezető politikai napilapját a sikeres reorganizáció, a veszteség leszorítása és a tulajdonos gazdasági elvárásainak teljesítése ellenére. Azonnali tájékoztatást kérnek arról, kinek és miért tettek szívességet a nol.hu lekapcsolásával, és milyen megtakarítást remélnek a munkatársak e-mail fiókjainak letiltásától.
A tulajdonos válaszát várják, mit terveznek a jelenleg tétlenségre kárhoztatott munkavállalókkal, mikortól kívánja teljesíteni a Mediaworks a foglalkoztatási kötelezettségét, és egyértelmű állásfoglalást arról, van-e köze a Népszabadság bezárásának Heinrich Pecina osztrák bíróság által tárgyalt büntetőügyeihez, az említett ügyekben a magyar hatóságoktól kért jogsegélyhez, illetve a Vienna Capital Partnersnek az oligarcha-váltás miatt bizonytalan helyzetűvé vált FHB-bankban meglévő részesedéséhez. A szerkesztőség jognyilatkozatot vár, hogy a munkatársak letiltott, hozzáférhetetlen elektronikus levelezését nem törik fel, nem sértik meg a kiadóra is vonatkozó forrásvédelmi kötelezettségeket, valamint kérik annak deklarálását, hogy amit Magyarországon a VCP tett, azt Ausztriában sosem merné megtenni.
A lap munkatársai este az osztrák parlament szociáldemokrata frakcióvezetőjével, Andreas Schiederrel találkoztak. Az SPÖ politikusa előtt világossá tették: az osztrák befektetők felelősek magyar munkavállalóikért is. Schieder a másfél órás megbeszélésen részletesen tájékozódott a történtekről és támogatásáról biztosította a lap munkatársait.