tiltakozás;Bécs;Népszabadság;

- Bécsben tiltakoztak a Népszabadság munkatársai

Nemzetközi sajtótájékoztatón ismertették a Népszabadság "felfüggesztésének" történetét pénteken Bécsben a lap újságírói. Utána felkeresték a a lap és a Vienna Capital Partners tulajdonosának, Heinrich Pecinának az irodáját, ahol Pecina távollétében átadták kéréseiket. Este az osztrák szociáldemokrata párt vezetőivel találkoztak.

Az osztrák fővárosban tiltakoztak a Népszabadság dolgozói, miután múlt szombaton a Mediaworks drámai gyorsasággal felfüggesztette a legnagyobb magyar politikai napilap megjelenését. A Mediaworks, amely a Vienna Capital Partners (VCP), az osztrák pénzügyi befektető, Heinrich Pecina tulajdonában van, gazdasági okokra hivatkozott, de a döntés mögött politikai okok állnak, a lap beszántását, az ellenzéki sajtó felszámolásának újabb állomását, egyértelműen Orbán Viktor kormányfő személyes döntésének tudják be sokan.

Ellenzéki tüntetés vasárnap
Lopják a szabadságunk! – Repüljenek! címmel tüntetést szervez három ellenzéki párt október 16-án vasárnap délután 3-tól a budapesti Szabad sajtó útra. Az Erzsébet híd pesti oldalán beszédet mond Hargitai Miklós, a Népszabadság újságírója, Jávor Benedek, a Párbeszéd társelnöke, Hadházy Ákos, az LMP társelnöke és Juhász Péter, az Együtt alelnöke is.

A Népszabadság munkatársai délelőtt 10 órától nemzetközi sajtótájékoztatót tartottak a Concordia Sajtóklubban, ahol Gergely Márton főszerkesztő-helyettes ismertette németül a történteket a nemzetközi sajtó több mint kéttucatnyi képviselője előtt. A megjelentek között felfedezni vélték a VCP és a magyar nagykövetség emberét is. A lap munkatársai több interjút is adtak, az osztrák közszolgálati rádióban így már délben részletes beszámoló hangzott el a sajtótájékoztatóról.

A szerkesztőség újságírói ezután felkeresték a Népszabadság tulajdonosa, a Vienna Capital Partners bécsi irodáját, ahol Heinrich Pecina távolléte miatt az első asszisztens fogadta őket, aki átvette a lap kéréseit tartalmazó listát, amelyet az ígéretek szerint továbbítanak Pecinához. A szerkesztőség haladéktalan, hihető magyarázatot vár arra, miért zárták be Magyarország vezető politikai napilapját a sikeres reorganizáció, a veszteség leszorítása és a tulajdonos gazdasági elvárásainak teljesítése ellenére. Azonnali tájékoztatást kérnek arról, kinek és miért tettek szívességet a nol.hu lekapcsolásával, és milyen megtakarítást remélnek a munkatársak e-mail fiókjainak letiltásától.

A tulajdonos válaszát várják, mit terveznek a jelenleg tétlenségre kárhoztatott munkavállalókkal, mikortól kívánja teljesíteni a Mediaworks a foglalkoztatási kötelezettségét, és egyértelmű állásfoglalást arról, van-e köze a Népszabadság bezárásának Heinrich Pecina osztrák bíróság által tárgyalt büntetőügyeihez, az említett ügyekben a magyar hatóságoktól kért jogsegélyhez, illetve a Vienna Capital Partnersnek az oligarcha-váltás miatt bizonytalan helyzetűvé vált FHB-bankban meglévő részesedéséhez. A szerkesztőség jognyilatkozatot vár, hogy a munkatársak letiltott, hozzáférhetetlen elektronikus levelezését nem törik fel, nem sértik meg a kiadóra is vonatkozó forrásvédelmi kötelezettségeket, valamint kérik annak deklarálását, hogy amit Magyarországon a VCP tett, azt Ausztriában sosem merné megtenni.

A lap munkatársai este az osztrák parlament szociáldemokrata frakcióvezetőjével, Andreas Schiederrel találkoztak. Az SPÖ politikusa előtt világossá tették: az osztrák befektetők felelősek magyar munkavállalóikért is. Schieder a másfél órás megbeszélésen részletesen tájékozódott a történtekről és támogatásáról biztosította a lap munkatársait.

Ki a laptulajdonos?
Érdekes változások történtek a Népszabadság tulajdonosi hátterében, közvetlenül azelőtt, hogy a lapot beszántották, derült ki osztrák cégadatokból - írta az Index. A Népszabadságot is tulajdonló Mediaworks tulajdonosa a QDW Beteiligungen GmbH, amely múlt hét csütörtökig közvetlenül a VCP Investment Holding AG alá tartozott. A céget azonban két nappal a Népszabadság lekapcsolása előtt egy ciprusi cég alá szervezték, az új tulajdonos a VCP Trading & Investments Cyprus Limited lett. A határon átnyúló céges kapcsolatok felderítésével is foglalkozó, újságíróknak segítő szervezet, az Investigative Dashboard közreműködésével tovább hámozva a hátteret, úgy tűnik, a ciprusi cég egy holland cég tulajdonába tartozik, a holland cég pedig az osztrák VCP-hez kapcsolható, vagyis úgy tűnik, a Mediaworks és a hozzá tartozó Népszabadság egyelőre még házon belül maradt.
A tranzakciót azonban a történtek fényében könnyen lehet úgy értelmezni, mint a Népszabadságot is tulajdonló kiadó eladásának előkészítését. Sajtóhírek korábban arról szóltak, hogy eladósorba került a Mediaworks, és a Népszabadságot is azért kellett bezárni, mert azt a jövőbeli tulajdonos a vétel feltételéül szabta. Az esélyes vevők között a leggyakrabban az Opimus Press Zrt. (OP) neve merült fel, amely közvetetten Mészáros Lőrinc felcsúti polgármesterhez köthető, és amely az utóbbi időben látványosan készül egy nagyobb bevásárlásra, nagyjából hatmilliárd forintnyi kötvényt bocsájtott ki, hogy legyen tőkéje vállalatfelvásárlásra. A korábban a Buda-Cash tulajokhoz köthető Opimus Group egészen sokféle céget irányít: szállodától, fűtőkészülék-gyártáson át irodaházig, építőiparig sokféle vállalkozásban érdekelt. Hogy a Mediaworks megvásárlása megtörtént volna, annak a céges papírokban egyelőre nem találni jelét.



Vasárnap marad a borult idő, ráadásul már jelentős mennyiségű csapadékra is készülni kell. Az északkeleti szél többnyire mérsékelt marad.  A hőmérséklet legalacsonyabb értéke 9, a legmagasabb 13 fok körül alakul.