A rakéták nem okoztak kárt a hadihajóban, de Cook hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok szükség esetén minden olyan alkalommal válaszolni fog, ha veszélyeztetik az amerikai hajók és a kereskedelmi forgalom biztonságát. A katonai akciók ugyanis a világ egyik legforgalmasabb hajózási útvonalán fekvő a Báb el-Mandeb tengerszoros biztonságát teszik kockára.
A húszik tagadják, a nemzetközi közösség mégis biztosra veszi, hogy ők indították az amerikai hadihajót célzó lövedékeket. A jemeni húszik hírügynöksége, a Saba közzétette a lázadók katonai vezetőinek állásfoglalását, amelyben leszögezik, sem hadseregüknek, sem a népi tanácsoknak – így nevezik a fegyveres milíciákat - nincs közük az amerikai célpontok támadásához.
Tény viszont, hogy ezek a támadások azután kezdődtek, hogy a múlt héten 140 gyászolót ölt meg egy légicsapás egy szanaai síita ravatalozóban. Azt gyanítják, a bombázást a Szaúd-Arábia vezette szunnita szövetségesek hajtották végre. Washington is a szanaai mészárlás után felszólította Rijádot, tisztázza szerepét a történtekben és arra az esetben, ha valóban szaúdi gépek hajtották végre a bombázást, kilátásba helyezték a katonai együttműködés felülvizsgálatát.
A tegnap hajnali amerikai válaszcsapás az első direkt katonai beavatkozás volt Washington részéről a jemeni polgárháborúba. Mindeddig csupán logisztikai támogatást biztosított a 2015 márciusa óta a lázadók ellen háborút indító Szaúd-Arábia vezette arab koalíciónak.