„Tegnap este a szerkesztőség összegyűlt, és úgy döntöttünk, hogy jogorvoslatért fordulunk, mert úgy ítéljük meg, hogy sorozatos törvénysértés történt. Az üzemi tanács ma a bírósághoz fordul” - ezt Bednárik Imre, a Népszabadság belpolitikai szerkesztője mondta az ATV Start műsorában.
„Az egyik ilyen legsúlyosabb jogsértés, ami történt a lappal kapcsolatban, hogy egy olyan felügyelő bizottsági ülésen született ez a döntés, ahova nem hívták meg az üzemi tanács képviselőit, pedig az üzemi tanács elnökének jelen kellett volna lennie ezen az ülésen” – tájékoztatott az újságíró. Bednárik megerősítette a főszerkesztő által elmondottakat, miszerint a szerkesztőség próbál együtt maradni, és Murányi András folyamatosan tárgyal a lap jövőjéről.
Hétfőn - a vasárnapi sikertelen próbálkozás után - a lap munkatársai újra a Bécsi úti székház előtt gyülekeztek, hogy legalább a személyes holmijukat elvihessék. Néhányan Pető Péter főszerkesztő-helyettessel az élen a hátsó bejárat felől is hiába próbálkoztak, de furcsa módon csak egy Ligetvédő aktivista be tudott menni székházba, őt viszont később nem engedték ki. Így végül rendőrök tettek rendet, megjelenésük után a környezetvédőt ki, a napilap főszerkesztőjét pedig beengedték az irodákhoz.
Murányinak arról sikerült megegyeznie a tárgyaláson, hogy kedden és szerdán "szervezett keretek között" a dolgozók átvehetik személyes dolgaikat, amik "feltétlenül szükségesek", sokaknak ugyanis pénze is volt a bennmaradt holmija között.
A főszerkesztő az InfoRádiónak úgy nyilatkozott, hogy továbbra is az az elképzelés, hogy a szerkesztőség megveszi a lapot, de több mindent mérlegelniük kell még az elmúlt napok számos nem várt eseménye miatt. Mindenesetre Murányi bízik abban, hogy a ma délutáni egyeztetés során sikerül megállapodni a kiadóval.
Murányi a helyszínen tartózkodó újságíróknak bejelentette, egy eurós árajánlatot tettek a lap kiadási jogáért, mert szeretnék megtudni, hogy eladó-e ez a jog és ha igen, akkor milyen áron. "Ha igazak a tíz év alatt 5 milliárdos veszteségről szóló hírek, akkor az ár kifejezetten jutányos" - fogalmazott Murányi, akinek tájékoztatása szerint a Mediaworks a korábbi tárgyalási ígéretek ellenére betegségre hivatkozva lemondta a tegnapi megbeszélést is, amelyen a lap lehetséges értékesítéséről vagy újraindításáról egyeztettek volna. A kiadót birtokló Heinrich Pecina vasárnap, az eddigi ügyvezető, a saját kérésére távozó Rónai Balázs helyére beült Katona Viktor pedig hétfőn jelentett beteget. Hétfőn este a megbízott vezérigazgató munkaviszonya megszüntetését is kérte, valamint lemondott igazgatósági tagságáról is - egészségügyi okokra hivatkozva.
A belpolitikai rovat szerkesztője szerint ezzel az a legnagyobb baj, hogy nincs megjelölve, ki az, aki Katona Viktor helyére kerül, és kivel lehetne tárgyalni a továbbiakról. "Azt se tudjuk, hogy ezek után az üzemi tanács kivel tud tárgyalni a munkavállalói jogok biztosításáról" - mondta, hozzátéve, hogy abban reménykednek, hogy hamarosan rendeződik a lap sorsa, mivel egyelőre munkavállalói jogviszony köti őket a Mediaworks Zrt.-hez, s mivel papírjukban felfüggesztés áll, nem publikálhatnak. Ha valamelyikük ezt megszegi, és saját névvel publikálnak, akkor akár a végkielégítésüket is elveszíthetik.
Bednárik Imre az ATV-ben azt is elmondta, hogy a kiadói jogok egy euró ellenében való átadása a tulajdonos részéről, azt jelezhetné, hogy valóban kész a lap eladására, és akkor jöhetne egy olyan befektető, aki képes fenntartani a Népszabadságot. A szerkesztő szerint a lapot pénteken még úgy csinálták meg, hogy semmilyen információjuk nem volt a másnapi felfüggesztés bejelentéséről. Szerinte a normális eljárás az lett volna, hogy másfél- két hónappal ezelőtt jelzik a főszerkesztőnek, hogy állítson össze egy olyan üzleti tervet, amelyik segíti a Népszabadság fennmaradását. Bednárik megjegyezte, hogy „nagyon furcsa, hogy a menedzsment tőlünk kér üzleti tervet, ez olyan, mintha azt kérnénk tőlük, hogy írjanak újságot.”
A Népszabadság kedden délután ismét bejelentkezett Facebook-oldalukon, azt prezentálván, hogy nem adták fel, továbbra is együtt vannak és dolgoznak.
Ahogy lapunk többször is megírta, a Mediaworks szombaton függesztette fel a Népszabadság nyomtatott és internetes kiadását a napilap veszteségeire hivatkozva, a dolgozókat pedig felmentette a munkavégzés alól.