Bárándy Gergely, az MSZP képviselője úgy folytatta a tegnap elkezdett parlamenti vitát, hogy Rogán Antal miniszter helikopteres magánútja urizálás volt, ami szerinte a Fidesz bukását okozta 2002-ben. Emellett a "korrupció iskolapéldájának" tartotta, hogy Matolcsy György jegybankelnök egy olyan ember lakásában lakik, akit hivatalából adódóan ellenőriznie kellene. A képviselő bírálta a kormányt a Népszabadság bezárása miatt és úgy vélte: a kabinet "21. századi diktatúrát" épített fel, ahol még formálisan megvan néhány eleme a demokráciának, de nincs hatalommegosztás, fair választások és sajtószabadság.
MTI Fotó: Illyés Tibor
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinet államtitkára azt mondta: Rogán Antal hétfőn a parlamentben minden kérdésre válaszolt, világossá tette, hogy nem az övé a helikopter, és azt is jelezte, úgy érzi, hibázott. A Népszabadsággal kapcsolatban megismételte: a kormány a lap felfüggesztését gazdasági döntésnek tekinti, és ha van politikai felelősség, akkor az az MSZP-é, amely eladta a részesedését a lapban - tértek vissza a tegnapi körökre a képviselők.
Az LMP a CETA ellen kampányolt a Házban, Schmuck Erzsébet, a párt frakcióvezetője arra szólított fel, hogy az Országgyűlés és a kormány mondjon nemet az EU és Kanada közötti kereskedelmi megállapodás aláírására, mert szerinte az nem a magyar állampolgárok, hanem a külföldi nagyvállalatok érdekeit szolgálja. Schmuck Erzsébet - aki frakciótársaihoz hasonlóan STOP CETA feliratú pólóban vett részt az ülésen - úgy vélte: a CETA aláírása csökkentheti az európai GDP növekedését, árt a magyar kis- és a középvállalkozásoknak, növeli a dolgozói szegénységet és az elvándorlást, valamint veszélyezteti az élelmiszerbiztonságot.
MTI Fotó: Illyés Tibor
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter reagálásában rámutatott: a szabadkereskedelmi megállapodások rendszere egyre bővül a világban, ezért a versenyképesség romlásához vezet, ha Európa ebből a folyamatból kimarad. Hozzátette: jelenleg az EU versenyhátrányban van a kanadai piacon, ami a CETA aláírásával tud megszűnni. Hangsúlyozta: a CETA nem veszélyezteti semmilyen módon a GMO-mentességünket, és a tárgyalások során a "magyar érzékenységeket kezelte" az Európai Bizottság, így a baromfihús és a tojás kikerült a liberalizáció hatálya alól, a csemegekukorica esetében a vámok megmaradnak, illetve a téliszalámi és tokaji eredetmegjelölés védett marad.
"Jó szándékkal" titkosítanák az adókedvezményeket
A Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkárának közlése szerint az adótitok évtizedes szabályát jobbító szándékkal változtatja meg az adózás rendjéről szóló törvény módosítása, amely lehetővé tesz egyes adókedvezményekkel kapcsolatos adatok megismerését. Tállai András kedden az Országgyűlésben - a javaslat kivételes eljárásban zajló összevont vitájában - közölte: jelentős változást nem vezetnek be, csak megőrzik a törvény által eddigi is biztosított védelem szintjét. Hozzátette: adótitoknak minősül a támogatást nyújtó adózó megnevezése, az adózó által igénybevett adókedvezmény, jóváírás összege, az adózó által támogatott szervezet neve, valamint a kapott támogatás összege. Az államtitkár szerint a módosításban meghatározott szigorúbb feltételek és az adatok egy részének megismerhetősége összességében hozzájárulhat az adókedvezmények és az ezek alapjául szolgáló juttatások áttekinthetőségéhez.