Katona Viktor, a Mediaworks Zrt. pénzügyi és operatív igazgatója, valamint megbízott vezérigazgató egészségügyi okok miatt a mai napon kérte munkaviszonya megszüntetését, valamint lemondott igazgatósági tagságáról is - írja a hvg.hu a cég közlése alapján. Őt nevezték ki a Mediaworks Zrt. megbízott vezérigazgatójává, miután a kiadó szombattól felfüggesztette a Népszabadság nyomtatott és internetes formában történő kiadását. Katona a jelenlegi, pénzügyi vezérigazgató-helyettesi és operációs vezetői feladatköre mellett vette át a saját kérésére távozó Rónai Balázs feladatait, és ő írta alá már azt a levelet is, amelyben a Népszabadság munkatársait értesítették a lap kiadásának felfüggesztéséről.
A Népszabadság munkatársai hétfőn azt az ígéretet kapták a kiadótól, hogy szerdáig átvehetik személyes holmijukat tartalmazó dobozaikat a szerkesztőség régi-új Bécsi úti székházában, ahová délután ismét nem jutottak be. Néhányan Pető Péter főszerkesztő-helyettessel az élen a hátsó bejárat felől is hiába próbálkoztak, de furcsa módon csak egy Ligetvédő aktivista be tudott menni székházba, őt viszont később nem engedték ki. Így végül rendőrök tettek rendet, megjelenésük után a környezetvédőt ki, a napilap főszerkesztőjét pedig beengedték az irodákhoz. A lap főszerkesztője közben arra is emlékeztetett, jogsértő, hogy a szakszervezeti vezetőknek és az üzemi tanács tagjainak sem nyitják ki a főbejáratot.
A vita közben Murányi András a helyszínen tartózkodó újságíróknak bejelentette, egy eurós árajánlatot tettek a lap kiadási jogáért, mert szeretnék megtudni, hogy eladó-e ez a jog és ha igen, akkor milyen áron. "Ha igazak a tíz év alatt 5 milliárdos veszteségről szóló hírek, akkor az ár kifejezetten jutányos" - fogalmazott Murányi, akinek tájékoztatása szerint a Mediaworks a korábbi tárgyalási ígéretek ellenére betegségre hivatkozva lemondta a tegnapi megbeszélést is, amelyen a lap lehetséges értékesítéséről vagy újraindításáról egyeztettek volna. A kiadót birtokló Heinrich Pecina vasárnap, az eddigi ügyvezető, a saját kérésére távozó Rónai Balázs helyére beült Katona Viktor pedig hétfőn jelentett beteget. Híreink szerint a szerkesztőség vezetői és érdekvédői mára újabb időpontot kaptak, hogy munkajogi kérdésekről egyeztessenek.
Murányi arról tájékoztatott, a szerkesztőség dolgozik az üzleti terven és a munka folytatásán is. Olyan személyekkel és cégekkel is tárgyalnak, akik/amelyek jelezték, hogy szerepet vállalnának egy új Népszabadság működtetésében. Információink szerint az egyeztetések este is folytatódtak. Ugyanakkor kérdés, hogy eladható-e egyáltalán bármi a Népszabadságból. Szintén délután ugyanis a Népszabadság szerkesztőségének új Facebook-oldalára (a régiről letiltották őket) feltöltöttek két dokumentumot is, amelyekből az derült ki: a lap és a nol.hu márkaneve nem lehetnek eladók, hiszen azokra jelzálogjogot jegyeztetett be a Magyar Kereskedelmi Bank (MKB). A lap újságíróinak ismeretei szerint a több milliárdos jelzálogból vette meg néhány hete az osztrák üzletember a Pannon Lapok Társaságát (PLT).
A hitelezői piacon újra aktívvá váló MKB Bank kanyargós utat járt be az elmúlt néhány évben. A német Bayerische Landesbanktól az állam 2014-ben egy nulla hitelezési aktivitású bankot vett meg, amelyet eddig be nem gyakorolt folyamatban a jegybank bevonásával szanáltak, és a rossz, gazdaságtalan részektől megszabadítva újra értékesítettek. A MSZVK Magyar Szanálási Vagyonkezelő Zrt., mint átmeneti tulajdonos az idén június 30-án írta alá a 37 milliárd forint értékű adásvételi szerződést a titokzatos hátterű új tulajdonosokkal. Ugyanis a két nagytulajdonos úgynevezett tőkealap, amely nem fedi fel egykönnyen befektetőiket. Az MKB Bank aktuális részvényesi struktúrájában a magyar Minerva Tőkealap-kezelő Zrt. által kezelt Metis Magántőkealap 45 százalékot, a luxemburgi Blue Robin Investments S.C.A. 30 százalékot, a MKB Bank Munkavállalói Részvénytulajdonosi Program Szervezet 15 százalékot, a CIG csoport részeként működő Pannónia Nyugdíjpénztár pedig 10 százalékot birtokol. A Metis-szel kapcsolatban felvetődött, hogy Matolcsy-rokonok pénze is van az alapban, de ezt nem erősítették meg. A Figyelő értesülése szerint a Metis mögött egy Mészáros Lőrinccel jó üzleti kapcsolatot ápoló üzletember is lehet, a luxemburgi alapkezelő tulajdonosa pedig magyar banki hitelből fizethette ki a szükséges vételárat.
Ugyancsak a Népszabadság új közösségi oldalára töltötték fel a lap olvasói, hogy a Magyar Posta Kézbesítő Kft. egyik alvállalkozója olyan buzgón próbálja teljesíteni feladatát, hogy már hétfőn levelet tűzött ki az előfizetők címére, azzal: "Sajnálattal értesültünk a Népszabadság c napilap megszűnéséről. Egyben azt ajánlja, hogy szerződéskötés után 3 napon belül új újságot visznek az olvasóknak, hogy ne maradjanak napilap nélkül.
A Népszabadságot és tucatnyi vidéki napilapot megvásárló Meadiaworks tulajdonosának Vienna Capital Partners (VCP) elnevezésű vállalkozása érdekes névsort vonultat fel tanácsadó testületében – tudta meg a 444.hu. Tagjai közt találjuk Martonyi János volt magyar külügyminisztert, Andreas Rudast, aki Dirk Gerkens eltávolítása után ült az RTL Klub vezéri székébe ideiglenesen és Simon Wu kínai üzletembert, aki tulajdonosa a magyar letelepedési kötvényekkel üzletelő egyik cégnek.
A legnagyobb példányszámú napilap megszüntetésének hátterében az Átlátszó szerkesztősége azt feltételezi, hogy az akcióval a lapot kiadó Mediaworks tulajdonosa próbál időt nyerni az ellene folyó osztrák bűnügyi perben. Pecinát sikkasztással vádolják és az ügyben magyar érdekeltségei miatt jogsegélykérelem formájában adatokat kérhetnek a magyar hatóságoktól az osztrák bűnüldözők.
Rádi Antónia, az Átlátszó tényfeltáró újságírója, aki pályáját a Népszabadságnál kezdte, azt feltételezi, hogy a dokumentumok átmeneti visszatartása fejében a kétes hírű osztrák üzletember vállalhatta, hogy „elvégzi a piszkos munkát” az Orbán számára már kényelmetlenné vált Fidesz-közeli botrányokat folyamatosan megjelentető napilap felszámolásával.
Az MSZP elnöke a bonyolult tulajdonosi viszonyok és feltételezhető háttéralkuk miatt parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte, amely feltárná a hazai médiumok tulajdonosi hátterét és az esetleges aránytalanságokat.