Bundestag;elismerési juttatás;német kényszermunkások;

- Juttatás egykori német kényszermunkásoknak

Egyszeri, 2500 eurós (mintegy 750 ezer forint) elismerési juttatásban részesülhetnek azok az egykori német kényszermunkások, akiket német állampolgárságuk vagy nemzetiségük miatt külföldi hatalom kényszermunkára hurcolt 1939. szeptember 1-seje és 1956. április 1-je között. 

Erre a Bundestag által még augusztusban elfogadott és hatályba lépett irányelv ad lehetőséget. Ritter Imre német nemzetiségi szószóló korábban úgy nyilatkozott: az új német jogszabály Magyarországon mintegy 4-500 embert érinthet, a juttatásra ugyanis azok jogosultak, akik még életben vannak vagy 2015. november 27-e után hunytak el - esetükben az örökös gyermek vagy házastárs nyújthat be kérelmet.

A szószóló lapunknak arról is beszámolt, a jogszabály csak a civilként elhurcolt kényszermunkásokra vonatkozik, a hadifoglyokat és a politikai elítélteket nem érinti. "Fontos megjegyezni, hogy ez nem kárpótlás, hanem gesztus a német kormány részéről. A kérelem menetéről a német nemzetiségi önkormányzatokban lehet érdeklődni" - mondta.

A kérelem benyújtására német nyelvű formanyomtatványt is le lehet töltetni a www.bva.bund.de, illetve a www.bmi.bud.de weboldalakról. A Fővárosi Német Önkormányzat október 14-én, pénteken délután két órakor tart tájékoztatót a témában, ahol Ritter Imre is jelen lesz (helyszín: Budapest V. ker., Akadémia u. 1. I.em. 196-os tárgyaló). Az igényléseket 2017. december 31-ig lehet beadni.

Ritter jelezte: kezdeményezi, hogy a magyar Országgyűlés és a magyar kormány is vizsgáljon meg egy, a Bundestag döntéséhez hasonló lépést a még élő civilként kényszermunkára elhurcolt magyar és más nemzetiségű állampolgárok érdekében is.

Etiópiában vasárnap rendkívüli állapotot vezettek be az egyre véresebbé váló tüntetések hatására. Angela Merkel német kancellár ma egy ezer sebből vérző országba érkezik, amely a kelet-afrikai régióban még a jelenlegi helyzetben is a stabilabb fellegvárak közé tartozik.