Kérdésre közölte azt is: a Bizottság egyelőre nem kíván “spekulációkba bocsátkozni arról”, eljött-e az ideje annak, hogy Magyarországgal szemben is eljárást kezdeményezzen a jogállamiság rendszerszerű megsértése miatt. Az úgynevezett “jogállamiság eljárást”, amely a szavazati jog felfüggesztésével végződhet, Lengyelországgal szemben már elindították, sőt, a Varsóval fennálló nézeteltérések miatt, már második szakaszába léptették.
A médiaügyekért is felelős bizottsági tag, Günther Oettinger szóvivője, Nathalie Vandystadt ehhez annyit tett hozzá, hogy az Európai Uniónak korlátozott hatáskörei vannak a médiaszabadság tiszteletben tartásának kikényszerítésére. “Csak annyit tudunk tenni, amennyit a szerződések megengednek nekünk” — közölte. Az EU Alapjogi Chartájának előírásai csak abban az esetben érvényesíthetők, amikor a tagállamok az uniós jogot alkalmazzák. A Bizottság, mint mondta, támogatja a média pluralizmusról szóló kutatásokat és tanulmányokat.
(Ha lenne Népszabadság, ez a tudósítás ott jelent volna meg. De, ha lenne Népszabadság, akkor ez a tudósítás meg sem született volna. Halmai Katalin, a Népszava volt, és a Népszabadság mai brüsszeli tudósítója.)