Fidesz;népszavazás;Republikon Intézet;

- Republikon: a kormány megítéléséről is szólt a népszavazás

Azokban a megyékben volt magasabb az érvényes szavazatok aránya, amelyekben a Fidesz jól szerepelt a 2014-es országgyűlési választáson, az október 2-i kvótareferendum érvényes szavazatainak aránya tehát a Fidesz támogatottságával függ össze - olvasható a Republikon Intézet összegzésében.

Ahol a Fidesz 2014-ben gyengébben teljesített, ott a népszavazáson is alacsonyabb volt az érvényes szavazatok aránya. Ez tehát azt jelenti, hogy nem a településméret és nem is a Fidesz-Jobbik aggregált támogatottsága, hanem leginkább a Fidesz ereje határozta meg az érvényes szavazatok arányát – állapítja meg a Republikon Intézet elemzése.

A népszavazás eredményéből az is kiderül, hogy az érvénytelen szavazás sajátosan baloldali-liberális reakció volt, az érvénytelen szavazatok arányának területi alakulása ugyanis hasonló mintázatot mutat, mint az SZDSZ 2006-os parlamenti, és az Együtt 2014-es európai parlamenti választáson tapasztalható támogatottsága.

A Republikon Intézet által a népszavazást megelőzően készített kvízből kiderült: a nemmel szavazók számára a referendum elsősorban a menekültekről és a kvótákról, a bojkottálók és az érvénytelenül szavazók számára azonban az Orbán-kormány megítéléséről szólt.

A hivatalos indoklás szerint »Ezek az újságírók bemerészkedtek Magyarország legsúlyosabb no-go zónájába, és befostak« című videójuk készítésekor megszegték az országházi sajtótudósítás rendjére vonatkozó  házelnöki rendelkezést. A Sajtóiroda munkatársának figyelmeztetése és felszólítása ellenére is folytatták tevékenységüket.