Népszabadság;Mediaworks;

Forrás: Facebook

- Népszabadság - Pökhendin reagált a fideszes államtitkár

A kormány kizárólag gazdasági döntésként tekint arra, hogy a Mediaworks kiadó szombattól felfüggesztette a Népszabadság nyomtatott és internetes formában történő megjelentetését - nyilatkozta Tuzson Bence szombaton.

A kormányzati kommunikációért felelős államtitkára azt mondta: a Népszabadság önmagában 5 milliárd forintos veszteséget halmozott fel az utóbbi években és "semmiképpen sem szeretnék a sajtószabadságot megsérteni még azzal sem, hogy beleszólnánk egy kiadó döntésébe". Kiemelte, a sajtószabadság igazi megsértését az jelentené, ha a kormány beavatkozna egy médiatulajdonos döntésébe. 

Ha ez nem lenne elég, Tuzson betámadta a szocialistákat is: "a magunk részéről az MSZP tiltakozását megértjük, hiszen a lap évtizedeken keresztül az MSZP tulajdonában volt, de nem régiben eladták" - tette hozzá Tuzson Bence, arra reagálva, hogy a szocialisták tüntetést szerveznek szombat estére a Népszabadság szerkesztősége elé.

Az, hogy a kormány bármikor beleavatkozhat a magyarországi sajtó és a véleménynyilvánítás szabadságába, eddig sem volt kérdés (csak Tuzson nem vette észre? - a szerk.), miután a Fidesz mögött álló gazdaság körök korábban tönkretették már az Origót, a TV2-t, a Vs.hu-t és a Pannon Lapokat, az állami közmédiát pedig teljesen pártpropagandásították.

Az MSZP-s Kunhalmi Ágnes például úgy fogalmazott: "Legyen világos mindenkinek, hogy az, ami ma a Népszabadsággal és újságíróival történt, az minden újságírót elérhet Magyarországon. Senki nincs biztonságban" - mondta.

Gyurcsány Ferenc szerint a Népszabadság megölése a magyar demokrácia, a magyar sajtószabadság elleni legaljasabb támadás. "Nincs kétségünk, a legnagyobb politikai napilap, a demokratikus Magyarország egyik legfontosabb képviselőjének elhallgattatása az Orbán-rezsim egyik legaljasabb gaztette" - fogalmazott a DK-elnök.

Megfigyelők arra is emlékeztetnek, hogy Orbán-kormány alatt már született a Népszabadságéhoz hasonló döntés, 1998-ban a Postabank tulajdonában lévő Kurir című bulvár-napilap kiadását szüntették meg egyik napról a másikra. Egyesek azt mondják, hogy legfeljebb háborús helyzetben szoktak ilyen döntéseket hozni; ez a mostani lépés súlyos merénylet a sajtószabadság, a demokrácia ellen.

A Demokrata Koalíció (DK) nemzetközi fórumokhoz fordul a Népszabadság felfüggesztése miatt; többek között az Európai Uniót, az Európa Tanácsot, az EBESZ vezetőit, valamint a nemzetközi sajtó képviselőit is tájékoztatják a történtekről - jelentette be a párt szóvivője szombati sajtótájékoztatóján.