Szélvédőjét és lámpáit is betörték ismeretlenek vasárnap éjszaka a Szabolcs megyei Nyírpilisen annak a mikrobusznak, amelyet a választási csalás gyanúja miatt állítottak a polgármesteri hivatal elé. Mindez azután történt, hogy az egyetlen helyi szavazókörben lezárták a voksolást, amely egyébként – az országos átlaghoz képest – 58 százalékos példás eredményt hozott: a 900 fős, főként romák lakta faluban a választók 58,2 százaléka szavazott, 10 ember kivételével mindenki a nemre ikszelt – adta hírül a Bors.
A megjelent választók dokumentált megszámlálása céljából a hivatal előtt parkolt egy autó, amelyben kamera figyelte a szavazókört. Erre festettek „Meghalsz!” feliratot ismeretlenek, és összezúzták járművet.
Helmeczy Lászó ügyvéd, a térség korábbi Összefogás-párti parlamenti képviselőjelöltje állította oda a speciális – hosszú felvételi idejű, sötétben is látó – felvevőkészüléket – értesült a Népszava. Mint lapunk kérdésére a jogász elmondta, arra gyanakodott, hogy egyfelől kevesebben mennek el szavazni, mint ahányat a szavazókörben regisztráltak. Másfelől pedig szervezett szavazószállítás történhet. A korábbi választásokon is hasonlóra gyanakodott, ezért lépett most komolyabb módszerrel.
A járművet, amelyből a történteket rögzítették, közterületen, jogszerűen állították le, mondja Helmeczy.
A kocsit este, jóval a népszavazás lezárta után kívánták elvinni, ám akkor már száz fős tömeg gyülekezett az autó körül, és a rendőrség is a helyszínen volt. A közelben Helmeczyt is igazoltatták, közben az összegyűltek súlyosan megrongálták a kisbuszt. (Nem zárható ki, hogy a magára hagyott kocsi kifosztása volt az elsődleges cél.)
A napközbeni felvételeket sikerült kimenteni, annak ellenére, hogy Helmeczy tájékoztatása szerint - a felvételek alapján - a falu polgármesterével az élen a tömeg ezt megpróbálta megakadályozni. A rendőri intézkedés a helyszíni szemlével együtt reggelig tartott.
A polgármester szerint – írja a Bors - nem történt választási csalás, és nem szállították szervezetten a szavazókat. Azért mentek el ilyen sokan voksolni, mert a roma és az iszlám kultúra nem fér meg egymás mellett – vélte faluvezető.
Helmeczy lapunknak elmondta, hogy a csaknem húsz órányi felvételt most saját munkatársai értékelik, összeszámolják a megjelenteket, és összehasonlítják a hivatalos eredményekkel. Amennyiben ezen adatok eltérnek, eljárást kezdeményeznek. Ha a szervezett szavazó-szállítás is igazolható, azért külön is.
Hozzátette: a szétvert – arra a napra egy kereskedőtől kölcsönkért - kocsit saját pénzéből kénytelen volt megvásárolni, hogy a rongálás miatt ne érje kár a neki segítő ismerősét. Arról, hogy a másik – titokban maradt – kamerás autó hol állt és mit rögzített, az ügyvéd a feljelentés megtétele előtt nem kívánt beszélni.