Orbán Viktor az EU soros elnökségét betöltő Szlovákia kormányfőjével közösen tett sajtónyilatkozatában kiemelte: ki kell egészíteni a magyar alaptörvényt, bele kell írni, hogy a magyarokra senki sem kényszeríthet semmilyen betelepítési kvótát. Mint mondta, most azt jött elmondani szlovák partnerének, hogy az alkotmánymódosítás "az európai jogrendszer keretén belül marad".
Hangsúlyozta: egy olyan betelepítési kvótarendszer, amelynek nincs felső korlátja és kötelező, egy nagy népvándorlás esetén - amelynek a küszöbén állunk - tönkreteheti azokat az eredményeket, amelyeket elértünk, lerombolhatja mindazt, amiért megdolgoztunk. A miniszterelnök a népszavazásról elmondta: 1990, a magyar demokrácia kezdete óta "egyetlen népszavazáson sem volt ennyi egy irányba mutató akarat". Függetlenül attól, hogy a magyar alkotmányos rendszer a népszavazás érvényességéhez nagyon szigorú feltételeket rendel, azt a tényt, hogy 3,3 millió ember egy irányba fejezte ki az akaratát, nem lehet figyelmen kívül hagyni - mutatott rá.
Orbán Viktor közölte: mivel a népszavazásnak a jelen körülmények között nincs közjogi következménye, erről most a parlamentnek kell gondoskodnia, és ahhoz, hogy azt a kérdést, kivel élünk együtt, csak a magyar Országgyűlés dönthesse el, alkotmányt kell módosítani. Mint mondta, az EU alapszerződése rögzíti a nemzeti identitást, és egy ország területe, népessége, államformája a nemzeti identitáshoz tartozik, amely érinthetetlen.
A kormányfő arról is beszélt, hogy még év elején az európai miniszterelnökök arról döntöttek, hogy 2016 novemberének közepére vissza kell térni a schengeni rendszerhez, a külső határokat meg kell védeni és a Schengen területen belül ideiglenesen emelt határokat el kell tüntetni. Most arra kérte Robert Ficót, hogy szerezzen érvényt ennek a korábbi döntésnek.
Orbán Viktor úgy vélte, Szlovákia sikertörténet, látni a fejlődést. "Mi is igyekszünk" Magyarországon, és ezek a sikerek nem ajándékok, a magyar sikerek sem maguktól lettek, a szlovák és magyar emberek is megdolgoztak a sikereikért - fogalmazott. A miniszterelnök azt mondta: "nem akarunk bűnözőket és nem akarunk terrorcselekményeket", viszont meg akarjuk védeni a polgáraink biztonságát és az elért eredményeket.
Orbán Viktor kijelentette: biztonságban szeretünk élni, de ami Párizsban történt, Pozsonyban és Budapesten is megtörténhet, "nem babra megy a játék". Ezért azt kérte Robert Ficótól, hogy az ügyet annak teljes súlyával kezeljék, mert - mint mondta - a népeik biztonságáért a miniszterelnökök a felelősek. Azt kérte a szlovák kormányfőtől, hogy támogassa a kötelező betelepítési kvóták levételét az EU napirendjéről.
Azzal kapcsolatban, hogy az EU soros elnökét jött tájékoztatni a népszavazásról, Orbán Viktor kifejtette: a magyarok mindig is nagy jelentőséget tulajdonítottak annak, hogy "az Európai Unió vezetését vetésforgóban látják el" a tagállamok. A magyar felfogás szerint ugyanis az EU nem Brüsszelben van, hanem Pozsonyban, Varsóban, Budapesten, Bukarestben, Berlinben vagy Párizsban - magyarázta. Hozzátette: az EU nem Brüsszelhez, hanem "a szabad nemzetek közösségéhez tartozik", és Európának a szabad nemezetek közösségének kell maradnia. A kormányfő a kétoldalú kapcsolatokról megjegyezte: "sok szép közös tervünk van".
MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Botár Gergely
Fico: teljesen elfogadjuk a kvótareferendum eredményét
"Szlovák miniszterelnökként és soros uniós elnökként is mondom, hogy teljes mértékben elfogadjuk a magyarországi kvótareferendum eredményét, s a népszavazást legitim és demokratikus eszköznek tartjuk" - jelentette ki Robert Fico.
A két miniszterelnöknek a kvótareferendum eredményén kívül az illegális bevándorlás kezeléséről, egyéb európai uniós témákról, illetve Szlovákia és Magyarország kétoldalú kapcsolatairól is szó esett. Robert Fico az illegális bevándorlás témájáról szólva hangsúlyozta: Szlovákia továbbra is a schengeni határok által hatékony védelmét, illetve a migráció okainak megszüntetését tartja a fő eszköznek a probléma kezelésére.
A szlovák kormányfő megismételte azon korábbi kijelentését, miszerint egyre inkább bizonyságot nyer, hogy a kötelező betelepítésről szóló kvóták "politikailag halottak". A szlovák kormányfő rámutatott: ebben a kérdésben az Európai Bizottság (EB) előállt néhány olyan jogalkotási indítvánnyal, amelyekre mind az uniós tagállamok belügyminisztereinek október 13-i találkozóján, mind pedig az uniós tagállamok vezetőinek - október 21-én esedékes - csúcstalálkozóján reagálni fog kelleni. Hangsúlyozta: az asztalra kerülő jogalkotási elképzelést szeretné olyannak látni, amelyben megjelennek a tagállamok vezetőinek álláspontjai, illetve az önkéntesség, amely a bevándorlás kezelésének alapelve kell hogy legyen.
Robert Fico megjegyezte: meggyőződése, hogy már a tagállamok belügyminisztereinek találkozóján megkezdődik annak a megoldásnak a kidolgozása, amely alternatíva lesz az EB által felvázolt elképzelésekre. "Meggyőződésem, hogy ez az alternatív megoldás, ez a kompromisszum, az uniós tagállamok vezetői, az EB és az unió más intézményei közös igyekezetének eredménye lesz" - szögezte le, hozzátéve: a szlovák uniós elnökség hátralévő időszakában mindent megtesznek azért, hogy ez a kompromisszumos megoldás az asztalra kerülhessen.
MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Botár Gergely