Meghátrált Beata Szydlo lengyel kormányfő kabinetje, szerda délután a milliókat megmozgató tüntetések hatására visszavonta az abortusz szigorításáról szóló törvénytervezetet. Ezt követően csütörtökön a törvényhozás elé került a tervezet, a szejm pedig elvetette azt. A 460 tagú alsóházban a jelen lévő képviselők közül 352-en támogatták, 58-an ellenezték a visszavonást, 18-an pedig tartózkodtak a szavazásnál.
A csütörtökön elvetett törvényjavaslat gyakorlatilag teljesen betiltotta volna az abortuszt, még abban az esetben is, ha nemi erőszak vezetett a terhességhez, vagy ha lehet tudni, hogy a magzat visszafordíthatatlan károsodásokkal jönne világra, vagy az anya egészségét veszélyezteti a terhesség. Az országszerte hatalmas tiltakozó megmozdulásokat eredményező módosító javaslatot a Stop aborcji (Leállítani az abortuszt) kezdeményezés keretében több lengyelországi konzervatív katolikus civil magzatvédő szervezet dolgozta ki és nyújtotta be.
Így pillanatnyilag marad az 1993 óta hatályos, Európa amúgy is legszigorúbbnak számító terhességmegszakítási szabályozása a mélyen katolikus Lengyelországban. Érdekes módon néhány nap elegendő volt a szejmnek, mindenekelőtt a Jaroslaw Kaczynski vezette, kormányzó Jog és Igazságosság Pártjának (PiS) véleménye gyökeres megváltoztatására. A meglepő erejű civil tiltakozási hullámot ugyanis az robbantotta ki a hétvégén, hogy a szejmbeli többség elutasította egy másik civil kezdeményezés javaslatát, amely az abortusztörvény megkönnyítését célozta, míg a konzervatív magzatvédőkét befogadta és napirendre tűzte.
Kaczynskiék nyilván nem számoltak ilyen méretű társadalmi ellenállással, azzal, hogy már hétvégén utcára vonulnak nem csak nők, hanem férfiak is, hogy hétfőn több százezer nő nem veszi fel a munkát tiltakozásképpen és sor kerül a fekete hétfőre, amikoris a fekete ruhás tüntetők 143 lengyelországi településen vonulnak utcára. A fekete hétfő után Szydlo kormányfő is sajtótájékoztatót tartott, amelyen azt hangsúlyozta, kormánya nem dolgozik az abortusztörvény módosításán, a kifogásolt javaslat civil kezdeményezés, ő maga pedig nem támogatja a totális tilalmat. Ez utóbbi kijelentése azért érdekes, mert korábban ellenkező álláspontot hirdetett.
A varsói hatalom nyilvánvalóan elszámolta magát és visszakozni kényszerült, nem vállalta a konfrontációt sem a lengyel választópolgárokkal, sem az Európai Unióval, amellyel amúgy is több témában, - mint például az alkotmánybíróság jogköreinek megnyirbálása – amúgy is „harcban áll”. Az abortusz szabályozása ugyan nemzeti hatáskörbe tartozik, ezt hangsúlyozta az Európai Parlament igazságügyi biztosa, Vera Jourová igazságügyi biztos is szerdán, amikor az EP strasbourgi plenáris ülésének a lengyel nők jogairól tartott vitája keretében, Varsó azonban úgy tűnik, egyelőre nem fogja tovább feszíteni a húrt a kérdésben.